אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום לימודי משפטים ומתמחים 19:03   17/05/2021 מצטרפת לשאלה
  • פורום הוצאה לפועל 18:49   17/05/2021 חייב/נתבע המוביל דרך בראשית מעיון כללי נראה שמנהלי הפורום מעכבים תגובתם כנראה בגין המצב הבטחוני.לדעתי זאת טעות. בסך ה...
  • פורום דיני תעבורה 16:08   17/05/2021 תדפיס ניקוד שלום,מה משמעות המושג "סטטוס" בטופס,תדפיס,ניקוד של משרד הרישוי?תודה.
  • פורום דיני משפחה 12:52   17/05/2021 גירושין שלום!1. אני לא אומרת על חלוקת רכוש 2. האם צריכה להיות החלטה בית הדין על גירושין? אני  מ...
  • פורום רשלנות רפואית 11:29   17/05/2021 טענות נוספות שלום רב, אני אמור לקבל פס"ד בבית המשפט המחוזי, רשלנות רפואית. השאלה היא לגבי ניכויים של תגמולי מל...

זכויות נשים בעבודה: פיטורי עבודת בהריון

שני חוקים מרכזיים מעגנים את ההגנה על נשים בהריון אשר מגדירים מה מותר ומה אסור בפיטורי עובדת בהריון : 1. חוק עבודת נשים תשי"ד 1954 2. חוק שיוויון הזדמנויות בעבודה תשמ"ח 1988 שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני עבודה

נשים הן חלק מעולם העבודה בישראל ובעולם ולאט לאט מתקדמות וצוברות עמדות בכירות.

יחד עם זאת הן מהוות קבוצה מוגנת עקב פיטורין והתנכלות שהן חוות שוב ושוב ע"י מעסיקים.

החוק בישראל מבדיל בין סיטואציה בה העובדת בעלת וותק של עד 6 חודשים במקום העבודה לבין וותק גדול יותר. חוק עבודת נשים מהוה הגנה חזקה שכן מדובר בחוק ספציפי. החוק השני המגן על נשים עובדותת בזמן הריון זה חוק שוויון הזדמנויות בעבודה אשר יש לו תחולה כללית יותר של איסור אפליה. 

לפי סעיף 9 לחוק עבודת נשים אסור לפטר עובדת בהריון המועסקת 6 חודשים לפחות במקום העבודה או עובדת בטיפול פוריות בתנאים מסוימים. עם זאת, מעסיקים יכולים לקבל היתר לפטר עובדת במידה ואין קשר בין הפיטורים להריון או טיפולי הפוריות. 

כדי לקבל את ההיתר (להלן: "ההיתר") מהממונה על עבודת נשים במשרד העבודה והרווחה המעסיק צריך להוכיח את סיבת הפיטורים. יהיה זה חוקי מבחינת הממונה על עבודת נשים לפטר נשים בהריון בנסיבות בהן יש עסק שחדל לפעול, חוזה העסקה לתקופה של פחות משנה שהסתיים, העסק נמצא בקשיים כלכליים או שהמעסיק לא היה מרוצה מתפקוד העובדת לפני שידע על הריונה או טיפולי הפוריות.

האיסור לפטר נובע גם מסעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה אשר נשען על חוק יסוד: כבוד האדם וחירותו, שהרי עקרון השוויון הוא חלק מכבוד האדם. שני החוקים גם יחד מהווים עילה לתביעה בבית הדין לעבודה אשר יכולה להקנות פיצויים של 100,000 ש"ח מקסימום. במידה והעובדת עבדה פחות מחצי שנה חוק זה אינו חל עליה ואין צורך בהיתר האמור לפיטוריה.

יחד עם זאת בהתאם לסעיף 2 לחוק שוויון הזדמנויות בעבודה אין זה חוקי לפטר רק בשל היותה של העובדת בהריון, שכן זו אפליה אסורה ופסולה - אפליה על רקע רצונה להיות הורה. על העובדת להוכיח שלא הייתה סיבה לפיטוריה, ועל המעסיק להוכיח שלא פיטר אותה עקב הריונה.  

במקרה שעובדת פוטרה שלא כדין במהלך הריונה, הפיטורים נחשבים בטלים ומבוטלים והעובדת רשאית לנקוט בכל אחד מהצעדים הבאים או בכולם יחד: 

1. להגיש תלונה נגד המעסיק ליחידת האכיפה של חוקי העבודה.

2. להגיש תביעה כנגד המעסיק בבית הדין לעבודה ולתבוע פיצויים מהמעסיק בגובה השכר וההטבות שלהן העובדת הייתה זכאית, כאילו יחסי העובד - מעסיק המשיכו והעובדת מעולם לא פוטרה.

**טיפ: מומלץ לעובדת לאסוף ראיות להיותה עובדת טובה ומוערכת, הקלטות של שיחות משוב, המלצות  - טרם כניסתה להריון. במידה ומוזמנת לשימוע יש לומר שהיא בהריון בשימוע ולא להסתיר זאת (אם ההריון עדיין חבוי). 

שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני עבודה
אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק