אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום נדלן ודיני מקרקעין 13:45   18/06/2021 פרוטוקול האם יש חובה חוקית לפרסם לדיירים פרוטוקולים של ישיבת ועד בית? או מספיק לשמור או מה בדיוק צריך?לפי ...
  • פורום דיני תעבורה 13:11   18/06/2021 מספר רככ שגוי בדו"ח שלום אלכס,טעות במספר הרכב הינה מהותית יחד עם זאת ברת תיקון אם קיימת תמונה.האם שאר פרטי הרכב נכוני...
  • פורום דיני בנקאות 11:56   18/06/2021 העברת משכורת לחשבון של אחרר רוני שלום לא מוכרת לי הוראה שאוסרת את זה, אך ייתכן שלפי חוק איסור הלבנת הון, נדרש לתקן את הצ...
  • פורום ביטוח לאומי 11:09   18/06/2021 דמי אבטלה שלום לך,דמי אבטלה משולמים רק למי שעובד לפחות 12 חודשי עבודה, הנבדקים, לתקופה של 18 חודשים קודמים ...
  • פורום עורכי דין 10:54   18/06/2021 מסכה האם מי שהיה בלי מסכה לפני 15.6 אמור לקבל קנס לפי חוק?

הילד מתחת לגיל 16? קחו לו את ההובר בורד!

  • 18/09/2019
  •   מאת: עו"ד חנה דוד
  • צפיות: 2020
לאור ריבוי תאונות הדרכים, בהם היו לא מעט הרוגים הוחלט לשנות את הכללים בכל הנוגע לכלים החשמליים שעליהם נוהגים (קורקינט ואופניים). החל מהראשון ליולי 2019 נכנסו לתוקף תקנות התעבורה החדשות עם מספר שינויים עיקריים, תכינו את הכיס או תתחילו להפנים. שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני תעבורה
הילד מתחת לגיל 16? קחו לו את ההובר בורד!

לפני כשנתיים בני בן התשע קיבל במתנה הובר בורד.  ההתלהבות שלו לא ידעה גבול ומהר מאוד הוא כבר ידע לרכב עליו מצוין וזה בהחלט שיפר את קואורדינציה שלו. כמובן שדאגתי שירכב אך ורק בסביבה הקרובה של  הבית והכרחתי אותו לשים קסדה משיקולי בטיחות, אבל היום, לאור השינויים החדשים בתקנות התעבורה - הוא נאלץ להיפרד ממנו...

לאור ריבוי תאונות הדרכים, בהם היו לא מעט הרוגים הוחלט לשנות את הכללים בכל הנוגע לכלים החשמליים שעליהם נוהגים (קורקינט ואופניים ). החל מהראשון ליולי 2019 נכנסו לתוקף תקנות התעבורה החדשות עם מספר שינויים עיקריים, תכינו את הכיס או תתחילו להפנים... 

אז מה היה לנו עד עכשיו? 

במשך שנים, בתי המשפט התמודדו עם תיקים של נאשמים הנוהגים על גבי כלים בחומרה וההתייחסות אליהם הייתה כנהגים לכל דבר, וזאת  על פי פקודת התעבורה. 

בינואר 2016, נפסל נאשם שהועמד לדין בגין ת.ד כאשר שיניו הקדמיות נשברו והוטלה עליו פסילה של 3 חודשים (למרות שלא היה לו כלל רישיון) (תת"ע 10439-05-16 תעבורה אילת).

באפריל 2016, נפסל נאשם עד תום ההליכים כאשר נהג בשכרות על אופניים חשמליים זאת גם לאור עברו התעבורתי (בפ"ת (פ"ת) 2539-03-16).  

בשנת 2017, רוכב אופנים חשמליים נעצר עד תום ההליכים כאשר נהג בשכרות בתל אביב וגרם לת.ד בה תינוקת נחתכה במצחה (מ"ת (תל אביב) 10917-08-17) שם כתב כבוד השופט ויטלסון בהחלטתו:" אופניים חשמליים מסוכנים לרוכב וסביבתו כרכב דו גלגלי אחר  - המחייב רישיון נהיגה" (הדגשה אינה במקור).    

כלים חשמליים הם כלי רכב לכל דבר ועניין

התקנות החדשות מלמדות על השינוי ביחס לכלים החשמליים. ניתן דגש כי כלים אלו הם כלי רכב לכל דבר ועניין (מאחר ומדובר ברכבים עם מנוע), והם מסוכנים כמו כלי רכב, נקבע כי גיל הרכיבה על אופניים חשמליים וקורקינט ממונע (וגם על הובר בורד שהינו איטי יותר) יהיה מגיל 16 ומעלה. ניתן להיבחן למבחנים מגיל 15.5.

 
מי יכול לנהוג על אופניים חשמליים וקורקינט איך ואיפה? 

בתקנות נקראים אופניים חשמליים - "אופניים עם מנוע עזר" וקורקינט ממונע  - "גלגינוע":

1. כל מי שמחזיק ברישיון נהיגה בתוקף. (אסור  לנהוג כאשר הרישיון לא בתוקף )

2. כל מי שעשה מבחן תיאוריה לקבלת רישיון נהיגה ועבר אותו בהצלחה.

3.  כל מי שעבר בחינה ספציפית עיונית לרכיבה על אופניים חשמליים וקיבל אישור כשירות ממשרד הרישוי.

על הרוכבים מוטלת חובה לחבוש קסדה בעלת תו תקן עם מחזיר אור, בכל גיל ובכל דרך.

בכלים אלו אסור לרכב על מדרכות אלא על שבילי אופניים ואם אין על הכביש בהתאם לחוקי התנועה, קרוב ככל האפשר לשפתו הימנית של הכביש ועם כיוון התנועה. 

האופניים החשמליים חייבים לעמוד בתקן אשר מפורט בתקנות, עם אביזרי בטיחות מתאימים (צופר, פנסים, מחזירי אור) ויידרשו לשאת את הסימון "אופניים עם מנוע עזר", אסורה הגרירה באמצעות אופני עזר.

תפרו תקנה תעמדו לדין ותשלמו

העונש הצפוי למפרים תקנה זו בעניין הרישיון / ההיתר לא מסתכם בקנס, אלא בהזמנה לדין! משטרת ישראל כמובן אמונה על אכיפת העבירות גם בכלי רכב אלו. לאחרונה ניתן דגש על דוחות לכלי רכב אלו בנסיעה על מדרכה, אי חבישת קסדה וכדומה.

כל עבירה אשר רלוונטית לתקנות התעבורה רלוונטית גם לאכיפה בכלים הללו (אור אדום, טלפון נייד, שכרות וכו') אבל נוספו רשימת עבירות אשר ספציפיות לכלים אלו כאשר מרביתן מסתכמות בקנסות:

רכיבה על אופניים חשמליים כשטרם מלאו לרוכב 16 שנים – 1,000 ₪.
רכיבה באופניים חשמליים במנהרה - 250 ₪.
רכיבה על אופניים בזמן שהרמזור אדום – 250 ₪.
רכיבה על אופניים חשמליים על מדרכה – 250  ₪.
רכיבה על אופניים חשמליים שלא בשביל לאופניים, כאשר קיים שביל אופניים – 250 ₪.
רכיבה באופניים חשמליים בכביש, שביל או נתיב המיועד לרכב אחר – 250 ₪.
רכיבה באופניים חשמליים בדרך לא עירונית שלא בשול - 250 ₪.
רכיבה באופניים חשמליים על מעבר חציה – 250 ₪.
רכיבה באופניים חשמליים לא תקינים – 250 ₪.
רכיבה על אופניים חשמליים ללא פנס או מחזיר אור – 250 ₪.
רכיבה באופניים חשמליים שלא בצד ימין שאין שול או בחוסר זהירות – 250 ₪.
הרכבת אנשים מעל גיל 8 באופניים חשמליים – 250 ₪.
הרכבת ילדים עד גיל 8 באופניים חשמליים ללא מושב נפרד המבטיח את שלום הילד המורכב עליהם  – 250 ₪.
איסור גרירה באמצעות אופניים חשמליים – 250 ₪.
רכיבה או הרכבה על אופניים חשמליים ללא קסדה – 250 ₪.

 נקודות? גם הן בתמונה  

כאמור מרבית העבירות הספציפיות לאופניים מסתכמות בקנס כספי והן ללא ניקוד כלל. יחד עם זאת ,אם לרוכב יש רישיון נהיגה והוא מקבל דו"ח רגיל: למשל הוא נוסע עם אופניים חשמליים בניגוד לאור האדום הרי שהוא מקבל מעבר לקנס גם 10 נקודות. הנקודות הללו מצטברות לרישום הנעשה נגדו במשרד הרישוי וזה כמובן עלול להוביל לסנקציות בהתאם למספר הנקודות שצבר (אם זה קורסים, פסילה, תיאוריה וכולי).

לאחרונה המשטרה (כדוגמת משטרת תל אביב) החלה באכיפה של עבירת השכרות בדגש לנהגים הרוכבים על אופניים חשמליים וקורקינט. השוטרים עומדים ביציאה ממקומות בילוי עם מכשיר הינשוף ומודדים את רמת האלכוהול לרוכב. מדובר בעבירה מסוג הזמנה לדין. העונש הצפוי לנהג שיורשע בעבירה זו בבית משפט הוא בין היתר שנתיים פסילה (גם על הרכב "הרגיל"!). כך שצריך לקחת את זה בחשבון...

בנוסף והיה והוטלה עליכם פסילה על ידי קצין משטרה או בית המשפט - לא תוכלו לנהוג על אופניים חשמליים אלא אם הוחרגה הפסילה (רק על די בית משפט). 

לסיכום , לכל הרוכבים ולכל ההורים לילדים קטנים, כדאי לקרוא את התקנות החדשות וליישם אותן למען בטיחותכם ולמען כספכם.

עו"ד חנה דוד, עוסקת בתחום המשפט הפלילי ובדיני תעבורה הכוללים עבירות מהירות, נהיגה בשכרות, נהיגה תחת השפעת סמים, ביטול פסילות מנהליות, תאונות דרכים, ייצוג נהגים חדשים וניהול תיקי גרימת מוות ברשלנות.
שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני תעבורה
אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק