אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

פטור ממס שבח בשל מתנה לנכדה.

  • נתינת דירה במתנה
    אפרים | 01/07/2009 16:24

    שלום רב, אני מעוניין לתת לנכדה שלי דירה במתנה. האם יחולו עליי הפטורים של נתינת מתנה (מבחינת מיסוי)? כי הבנתי שאם אבא נותן לבן אז יש פטור ממיסים שונים. השאלה אם אני אתן לנכדה שלי (הבת של הבן) אז גם יחולו הפטורים. אני אודה לכם אם תענו לי בהקדם. יום טוב אפרים

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • פטור ממס שבח בשל מתנה לנכדה.
      עו"ד סיגל אלפסי | 01/07/2009 17:41

      שלום אפרים, אכן בהעברת דירה במתנה לנכדה אתה יכול להנות מפטור ממס שבח. בנוסף, נכדתך תהנה מהקלה במס הרכישה (תצטרך לשלם רק שליש מגובה מס הרכישה הרגיל, ככל שהיה חל ברכישה רגילה). יחד עם זאת, אם ברשותך דירה/דירות נוספות שבכוונתך למכור בהמשך, מומלץ מאוד לעשות תכנון מס נכון. מכיוון שבקשת הפטור ממס שבח בהעברת הדירה לנכדתך עלולה "לשרוף" לך פטור אחר בעת שתרצה למכור דירה אחרת. כך, באם תעביר את הדירה לנכדתך כעת ותהנה מפטור ממס שבח בשל העברה, ולאחר מכן תרצה למכור דירה אחרת ולהשתמש בפטור הקלאסי לפיו ינתן פטור אם לא מכרת דירה ב-4 השנים האחרונות, אזי לצורך חישוב זה יחשיבו את העברה של הדירה במתנה לנכדה כאילו הדירה נמכרה, ומניין ה-4 שנים יחל מאותו מועד... משכך, ולשם קבלת יעוץ מדויק ותכנון מס נכון מומלץ לפנות לעו"ד. בברכה, סיגל אלפסי, עו"ד

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

    • מתנה מסב לנכדה
      עו"ד אשר טולדנו | 01/07/2009 21:28

      שלום רב אפרים, בהמשך לתשובתה המלאה של עו"ד אלפסי, אציין בפניך את החלטת ועדת הערר בעניין ו"ע 8079/07 (חיפה) אהרון יצחק נ' מנהל מיסוי מקרקעין חיפה – שם סבא נתן לפי סעיף 62 דירה לנכדתו ללא תמורה. כעבור פחות מ- 4 שנים מיום מתן המתנה הנ"ל ביצע הסבא מכירה של דירה אחרת לפי סעיף 49 ב (1). מנהל מס שבח טען שמאחר ולא חלפו 4 שנים מאז ביצוע עסקת "דירת הנכדה", יחול חיוב במס על הדירה השנייה. לאור זאת, הסבר ביקש לתקן באמצעות סעיף 85 את טענתו על-ידי ביטול המכירה בפטור לנכדה ומכירת הדירה בפטור לבנו (אבי הנכדה). מנהל מיסוי מקרקעין סרב לבטל את המכירה, כאמור. ועדת הערר קיבלה את הערעור וקבעה שעקב טעות בהבנת החוק מצד בא-כוחו של הסב, אכן הסב ניצל את הפטור (כפי שנכון ציינה עו"ד אלפסי בתשובתה) זאת עת נתן את הדירה במתנה לנכדתו (אי ניצול הוא רק בעסקת מתנה "לבת זוגו וילדו"), ברם בית המשפט קבע (ולמעשה בכך ביצע עבור המוכר תכנון מס רטרואקטיבי), שעסקה מקורית שטרם "שלחה שורשים" ו- "נקלטה בקרקע המציאות", או "התממשה בעולם המעשה", היא עדיין בת ביטול. אך אם היו לה "השלכות עובדתיות" כבר לא ניתן לבטלה. ודוק, לא משך הזמן שחלף מאז מתן המתנה ולא הפעולות שנעשו למימוש הקניית המתנה, אמורים לקבוע בשאלת הביטול, אלא הסיבה שבגינה הוחזרו הזכויות בדירה לידי העורר. מאחר והטעות באי ידיעת הוראות החוק יוחסו לבא-כוח המוכר בעסקת "דירת הנכדה", הרי חל האמור בסעיף 85 (3) לחוק ו"הטעות" בשומה כוללת מצב דברים של טעות בחוק ולכן בית המשפט הסכים לבטל את המכירה לצרכי סעיף 102 לחוק ( שדן בהחזרת מס בביטול מכירה). בהצלחה, עו"ד אשר טולדנו

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום ביטוח לאומי 04/03/2024 | 20:02 סעיף נכות המגלם אי כושר  לשון סעיף 34 ב רמיסיה, סימנים קליניים אפקטיביים קלים, קיים צורך בטיפול תרופתי, קיימת הפרעה ...
  • פורום דיני תעבורה 04/03/2024 | 20:00 אני לא מוצא כאן אכיפה בררנית הי,העובדה שעד היום לא הייתה אכיפה והיא התחילה "פתאום", אינה מעידה על בררנות.יתכן והמדיניות השתנתה...
  • פורום בתי משפט 04/03/2024 | 17:01 חתימה על תצהיר האם עו״ד יכול לחתום על תצהיר בכתב יד בלי חותמת רשמית? כי הוא עו״ד אבל לא עוסק במקצוע
  • פורום תאונות דרכים 04/03/2024 | 15:44 תאונת דרכים שהיא גם תאונת עבודה שלום לעו"ד רונית. אשמח להסבר קצר. מילאתי את טופס תביעה לנפגע עבודה . יש שם סעיף 6. שכתוב שם ...
  • פורום נדלן ודיני מקרקעין 04/03/2024 | 15:21 האם במכירת דירה מושכרת כששולם מס הכ... שלום נחום,העובדה שדירה הושכרה ושולם מס הכנסה בגין הכנסות השכירות איננה משנה לעניין עצם החיוב במס ...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק