מתוך: פורום בתי משפט
 
 • הודעות שוטפות
 • חוות דעת
  ע | 03/10/2019 20:00

  פסיכולוג נתן חוות דעת לענין מסוגלות הורית מטעם צד כלשהו וטס לחו"ל לתקופה ארוכה. ככל שארצה לחקור אותו על חוות הדעת האם אני זה שאצטרך לממן את עלות הגעתו בטיסה ארצה וכו'. 

  האם יאפשרו את חקירתו באינטרנט במקום שהוא יגיע ככל שהוא יבקש זאת. האם נהוג לעשות זאת או שיש לי זכות לעמוד על חקירה נגדית רק שהוא נוכח באולם הדיונים. והאם ככל שהוא לא יגיע לחקירה ביהמ"ש לא יוכל לקבוע דבר על סמך חוות הדעת שלו. אודה לך אם תשיב על השאלות מפורטות לעיל.

  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
   
  • עדות בהיוועדות חזותית - תקנה 72 לתקנות החדשות
   עו"ד טליה שנברגר | 04/10/2019 11:16

   שלום רב,

   זכותך לעמוד על חקירה נגדית של המומחה באולם בית המשפט והנשיאה בעלויות תהיה של הצד שהביא את חוות הדעת מטעמו. אם למרות שהודעת לבית המשפט שברצונך לחקור את המומחה הוא לא יתייצב לחקירה נגדית, תוכל לבקש להוציא את חוות הדעת מהתיק והיא לא תשמש ראיה עוד עבור הצד שהביאה. יחד עם זאת, אני מפנה אותך לתקנה 72 לתקנות סדר הדין החדשות, אשר טרם נכנסו לתוקף וצפויות להיכנס לתוקף בחודש פברואר 2020, הקובעת כדלקמן:

   "(א) בית המשפט רשאי להתיר שמיעת עדות בדרך של היוועדות חזותית בתוך שטחה של מדינת ישראל או מחוצה לה לפי הוראות שייתן, אם השתכנע כי התקיימו התנאים האלה –

   (1) הגעתו של העד לבית המשפט שבו נדונה התובענה שבעניינה הוא נדרש להעיד תקשה עליו מאוד, והוא נתן הסכמתו למתן עדות בדרך זו;
   (2) עדותו של העד חיונית לשאלות השנויות במחלוקת;
   (3) אין מניעה מבחינת מדינת החוץ לשמיעת עדות בדרך זו בתחומה.
   (ב) היוועדות חזותית תתאפשר אם המקום שבו ימסור העד את עדותו ואולם בית המשפט שבו נדונה התובענה יכללו, בין השאר –
   (1) מכשור המאפשר לעד לראות ולשמוע במהלך עדותו את המתרחש באולם בית המשפט שבו נדונה התובענה שבעניינה הוא נדרש להעיד, אם בית המשפט מצא שהדבר דרוש בנסיבות העניין;
   (2) מצלמה המאפשרת צילום תקריב של מסמכים;
   (3) מסך צפייה מרכזי באולם בית המשפט וכן מסך צפייה אישי לשופט.
   (ג) מנהל בתי המשפט רשאי להורות על דרישות טכניות לעניין האמצעים הנדרשים לשמיעת העדות בהיוועדות חזותית."
   המחוקק היה ער לקידמה ולטכנולוגיות החדשות שקיימות היום ואיפשר, כפוף לתנאים הקבועים בתקנה, לחקור מומחים ועדים באמצעות שיחות וידאו / זום וכו'. 
   מכאן, ככל שתודיע שברצונך לחקור את המומחה, יוכל הצד השני להגיש לבית המשפט בקשה ברוח התקנות החדשות ולבקש לאפשר את העדת / חקירת המומחה באמצעות שיחת וידאו / זום. לבית המשפט כמובן שיקול דעת רחב האם להיעתר לבקשה מכוח תקנות שטרם נכנסו לתוקף והאם אכן מוצדק לאפשר למומחה שלא להגיע לחקירה נגדית בבית המשפט. 
   בהצלחה.  


   בברכה,

   טליה שנברגר, עו"ד
   מנהלת פורום בתי משפט

   העצמאות 40, יהוד
   טל': 03-5363408; מייל: talya@sba-law.co.il

   האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    
* משתמש רגיל מופיע בכתום רגיל
** משתמש בכיר מופיע בכתום דגוש