אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום פלילי 08:12   04/07/2022 דעה לא מקצועית בוקר טוב אח שלי ! יצא לי במקרה להיכנס לכאן הבוקר ,לאחר ששתיתי לי כוס אספרסו קצר (הייתי שותה ארוך ...
  • פורום בתי משפט 07:23   04/07/2022 התייצבות אישית של בעלי הדין לקדם מש... נציגות הבית המשותף בה אני חבר, נתבעת, לצד חברת הביטוח שלה, בתביעת שיבוב. הנציגות ייפתה את כוחה של...
  • פורום דיני עבודה 01:11   04/07/2022 התפטרות-תקופת הודעה מוקדמת שלום,אני עובדת במקום עבודה בו עובדים 5 ימים בשבוע ללא שישי-שבת. אני מקבלת משכורת חודשית ועבדתי במ...
  • פורום צוואות וירושות 00:41   04/07/2022 בית שלום אם אבא שלי נפטר ואני גר בבית של סבתא שלי שנתנה לאבא שלי לפני 25 שנה בלי צוואה ואני 25 שנה בב...
  • פורום הוצאה לפועל 00:39   04/07/2022 חוב לחברה מחוסלת מרצון האם חברה אשר פתח כנגד חייב תיק הוצלפ לפני שנים רבות, יכולה להמשיך לדרוש את החוב גם אחרי פרוק וחיס...

הקמת חברה בברזיל

  • 29/03/2018
  •   מאת: ברונו בלנגס
  • צפיות: 4775
תהליך הקמת חברה בברזיל מורכב מפעולות פרוצדורליות שונות. ההליכים לקראת הקמת חברה חדשה במדינה אחרת עלולים להתברר כמורכבים יותר ממה שנהוג לחשוב. אם כך, מה חשוב לדעת לפני הקמת חברה בברזיל? שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני חברות
הקמת חברה בברזיל

חברה בעיני הדין הברזילאי

הדין הברזילאי אימץ באופן גורף את השיטה הקיימת במשפט המערבי. כך, המכונן חברה בברזיל מביא לעולם אישיות חדשה נפרדת מהמייסד ו/או מבעלי המניות ובעלי תפקיד שונים, הן בעת הקמתה והן במהלך קיום החברה.

המשבצת הנורמטיבית בברזיל מאפשרת התאגדות בדרכים שונות כשבחירת סוג החברה נובעת מהמטרה אשר השגתה הביאה ליסוד התאגיד. לשם כך, הדין הברזילאי מבחין בשלב ראשון בין "חברות פשוטות" (Sociedade Simples) לבין "חברות בעלות אופי עסקי"  (Sociedade Empresária). בכדי להבין את מהות החלוקה, יש לציין כי מאות שנים הדין הברזילאי הושפע מהדין הצרפתי, בעיקר "הקודקס האזרחי של נפוליאון" אשר הקדיש לדמותו של ה"סוחר" (Commerçant) מקום מרכזי בכל המבנה של המשפט המסחרי. מצב זה השתנה ודמות ה"סוחר" אשר הוגדר כי מי שמבצע פעולות מסוימות באופן שיגרתי (atos de comércio) הוחלפה בדמות של האישיות (אדם או תאגיד) ה"אוספת אמצעים לקיום ארגון שמטרתו הינה ביצוע פעילות כלכלית לצרכי ייצור ו/או שינוע נכסים (סחורות) ו/או שירותים באופן מקצועי" (הגדרת מושג של "empresário" שבסעיף 966 לקודקס האזרחי הברזילאי מ-2002).

חברה בברזיל בערבון מוגבל

מבין ששת הסוגים של חברות לצורכי פעילות עסקית הקיימים היום בדין הברזילאי  (Sociedade em nome coletivo, sociedade em comandita  simples,sociedade em conta de participação, sociedade limitada, sociedade em comandita por ações e sociedade anônima)
הפופולארית ביותר היא 'חברה בערבון מוגבל' (sociedade limitada) שמאפייניה דומים ביותר 'לחברה פרטית בערבון מוגבל' שבדין הישראלי.

חשוב לציין כי קיימים הבדלים בין חברה בערבון מוגבל בברזיל לבין 'החברה הפרטית בערבון מוגבל' שבדין הישראלי. בהתבסס על דרישות הדין הברזילאי, הקמת חברה כזו בברזיל מחייבת הליך מורכב יותר ושונה במעט מההליך המקביל בישראל.

 הקמה חברה בברזיל בניגוד לדין הישראלי, חברה מוגבלת בברזיל, כמו כלל החברות האחרות, מחייבת התאגדות של 2 בעלי מניות לפחות. יש לציין כי החל מכניסתו לתוקף של הקודקס האזרחי הברזילאי מ-2002, לא ניתן יותר להקים חברה מבלי להביא כסף או שווה כסף להון החברה. כך, נאסרה הקמת חברה בה חלק מבעלי המניות מביאים את חלקם בהון החברה באמצעות מתן שירותים הן בניהול וקידום החברה, הן, ביצור ו/או בכל דרך אחרת שאינה הבאת כספים להון החברה ו/או שווי כספי.

כדי לסבר את האוזן, חשוב לדעת כי הקמת חברה בברזיל לא דורשת קיום של בעל מניות בעל אזרחות ברזילאית ואף לא קיימת דרישה לקיים מקום מגורים בברזיל. לכן, בעלי מניות אזרחי מדינות אחרות אשר אינם מתגוררים בברזיל רשאים להקים חברה ברזילאית בערבון מוגבל. הדרישה היחידה הינה מינוי מנהל בעל אזרחות ברזילאית או נתין זר שאוחז באשראי לתושבות קבע בברזיל בתוקף כדי להקים את החברה. כמו כן, נדרש להצביע על כתובת בברזיל (באותה יחידת פדרלית בה רשומה החברה) לצורכי הקמת משרד רשום. בעלי המניות ו/או המייסדים של החברה יחתמו על ייפוי כוח נוטריון לפיו הם ממנים את המנהל הנדון לייצג את החברה לכל מטרה בברזיל כולל בפני הרשויות ובפני בתי המשפט כשמיופה הכח יהיה מוסמך לקבל "הזמנה לדין" מבתי המשפט בברזיל.

כאן המקום לציין כי "אזרחות" החברה אינה קשורה כלל באזרחותם של המייסדים ו/או בעלי המניות. החוק הברזילאי קובע כי חברה אשר הוקמה בברזיל על פי הוראות הדין הברזילאי, רשומה ברשם החברות שבברזיל (Junta Comercial) ומחזיקה את המשרד הרשום שלה בברזיל, הינה חברה ברזילאית.

החוק הברזילאי לא קובע הון מינימלי להקמת החברה בברזיל אבל נקבע לא פעם כי הון החברה חייב שיבטא ערך כלכלי מינימלי. 

הקמת חברה בברזיל בערבון מוגבל נעשית על ידי שני אנשים או יותר (אדם או תאגיד) כשהקמתה מהווה איסוף וארגון של אמצעים לביצוע פעילות עסקית באופן מקצועי – יצור, מסחר בסחורות ומתן שירותים. יצוין כי בחברה מוגבלת אחריותו של בעל המניות הינה מוגבלת לערך הנקוב של המניות שרכש אבל יש לתת דגש לכך שכלל בעלי המניות חבים ביחד ולחוד בתשלום מלוא ההון המונפק. כלומר, אחריותו של בעל המניות מוגבלת לכלל הון המונפק שלא נפדה על ידי בעלי מניות אחרים ולא רק לסכום המניות שהתחייב ורכש וטרם פדה אותן.

שם ותקנון


שם החברה אמור לבטא את אופי פעילותה של החברה. בשלב ראשון יש לבצע שאילתה בעניין קבילות השם המוצע בפני רשם החברות בברזיל (Junta Comercial) ולאחר קבלת האישור של שם החברה, יש לערוך את תקנון החברה (Contrato Social) אשר ייחתם על ידי בעלי המניות/מייסדים, העדים ויאושר על ידי עורך-דין ברזילאי. אישורו של עוה"ד הברזילאי מתייחס לתקינות הבקשה לדין הברזילאי ולתקנות.

התקנון ייערך בשפה הפורטוגזית עם תרגום מאושר על ידי נוטריון במידה והמייסדים לא מבינים את השפה הפורטוגזית. הנוטריון יאשר גם את חתימות המייסדים, העדים וחתימתו של עורך-הדין הברזילאי. לאחר מכן, הנוטריון ידאג להטבעת חותמת "אפוסטיל" על המסמכים ויגיש אותם לרשם החברות בברזיל.

חשוב לציין כי היום ניתן לייעל את ההליך ולהגיש את הבקשה להקמת חברה בברזיל בדרך מקוונת.

כהערת אגב יצוין כי על אף שקבלת תעודת ההתאגדות לחברה החדשה מכתירה בהצלחה את ההליך להקמתה של חברה בברזיל, במקרים מסוימים, תחילת הפעילות העסקית של החברה החדשה טעונה רישום במאגרי הנישומים במסגרת הממשל הפדרלי, בפני הממשל של המדינה המקומית ובפני הרשות המקומית. היה ובחרתם בפעילות אשר דורשת אישור מיוחד, כגון חציבת אוצרות טבע (נפט, יהלומים, זהב ומתכת), פעילות בתחום הבריאות וכיו"ב, יש לנקוט בהליכים הספציפיים לקבלת רישיון עסק מהרשות המוסמכת.

באמור לעיל אין בכדי להוות יעוץ משפטי.

נערך ע"י עו"ד ברונו בלנגס, עו"ד בישראל, בברזיל ובצרפת, נוטריון בישראל

דוא"ל: [email protected] ; טל': 054-2061877

שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני חברות
אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק