אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

חליפיו של יורש - סעיף 14(א) לחוק הירושה

  • סעיף 14(א) לחוק הירושה
    חנין | 25/11/2021 14:36

    שלום

    בסוף של סעיף 14(א) לחוק הירושה יש החרגה לגבי זכויות ירושה של צאצאים של יורש שנפטר לפני המוריש, וזאת אם המוריש הותיר בת זוג או הורים או הורי הורים.

    שאלתי היא: האם צריך 2 הורים להותיר בנוסף לבת הזוג או שדי באחד מההורים בנוסף לאישה?

    כי במקרה שלי היורש שנפטר לפני המוריש הותיר אישה ואת אמו [אביו נפטר לפניו]. ולכן עולה השאלה האם ההחרגה תופסת או לא?

    תודה

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • חליפיו של יורש - סעיף 14(א) לחוק הירושה
      עו"ד אורית אוחנה | 25/11/2021 15:28

      שלום חנין,

      אכן "עיקרון הייצוג" בסעיף 14(א) לחוק הירושה קובע כי צאצא של יורש, שנפטר לפני המוריש, לא יירש את המוריש במקום היורש שנפטר, אם המוריש הניח הורים בחיים. במצב כזה, החלק של היורש שנפטר לא עובר ליורשיו אלא במקום זאת, עובר ליורש הראשון במעגל היורשים, שהוא בעצם האם במקרה שתיארת. לכן, אכן האם של המוריש תירש את חלקו של צאצא היורש שנפטר (גם אם אביו לא בחיים).

      מקווה שעזרתי,

      בברכה,

      אורית אוחנה, עו"ד
      מנהלת פורום דיני משפחה

      רחוב ארז 18, הסוללים
      טלפון: 077-4325319 ; מייל: [email protected]

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

      • תודה. אך מה קורה אם בהמשך האימא הלכה לעולמה?
        חנין | 26/11/2021 01:12

        כלומר, היורש נפטר לפני המוריש. במותו הוא השאיר את אישתו ואת אמו.

        מהתשובה עולה שהאם היא היורשת גם אם אביו אינו עוד בחיים.

        אלא שהאם חייה 10 שנים לאחר מכן וגם היא הלכה לעולמה.

        האם ילדיו של היורש חוזרים לרשת את המוריש או שהירושה של המוריש עוברת רק לאחים האחרים ולא לצאצאי היורש, שכאמור נפטר לפני המוריש?

        כלומר: האם במצב בו יורש נפטר לפני המוריש והותיר אחריו את אשתו ואת אמו, צאצאיו אינם יורשים עוד גם לאחר שהאם הלכה לעולמה ורק ילדיה שנותרו בחיים במועד פטירתה הם אלה שיורשים ולא צאצאי הבן שכאמור נפטר לפני המוריש?

        זה מה שעולה מסעיף 14(א) לחוק הירושה?

        האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
        מסך מלא השב

        • האם הנכדים יירשו את הסבתא שהלכה לעולמה?
          עו"ד אורית אוחנה | 26/11/2021 11:02

          שלום חנין,

          לפי מה שאת מתארת היורש נפטר 10 שנים לפני אמו. כעת הירושה היא מהאם שנפטרה ועל כן זה תלוי, אם ציוותה בצוואה אז העיזבון יתחלק לפי צוואה ואם לא, אז לפי דין ועל כן יירשו קודם ילדיה (אני מבינה כי בעלה כבר נפטר) והצאצאים של בנה אשר אינו בחיים "ייכנסו בנעליי" אביהם.

          סופ"ש נעים,



          בברכה,

          אורית אוחנה, עו"ד
          מנהלת פורום דיני משפחה

          רחוב ארז 18, הסוללים
          טלפון: 077-4325319 ; מייל: [email protected]

          האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
          מסך מלא השב

          • האם ישנה אפשרות ליעוץ באופן יותר פרטני
            חנין | 26/11/2021 11:49

            ואז ניתן יהיה לשאול בצורה מלאה.

            משום שהמוריש במקרה זה אינם אב או אם. אלא אחות שהייתה ערירית. ולכן אחיה ואחיותיה יורשים אותה.

            אלא שאחד האחים נפטר הרבה לפניה [הוא נפטר בשנת 1957 והיא ב - 1985]. ובמותו הוא הותיר את אשתו וילדיו ואת אמו שנפטרה כאמור 11-10 שנים אחריו [1968]. 

            אבל כאשר המורישה נפטרה גם האמא לא הייתה בחיים בערך 17 שנים. והיא לא הותירה צוואה כל שהיא.

            והשאלה היא מה קורה במקרה מסובך כזה? 

            מה מחבר את צאצאי האח שנפטר לפני המורישה ולפני אם המורישה [שהיא גם אמא שלו]?

            מצטער שזה מסובך.

            האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
            מסך מלא השב

            • ירושת אחים ואחיינים לפי הדין הישראלי
              עו"ד אורית אוחנה | 29/11/2021 10:22

              שלום חנין,

              בוא נעשה סדר: אח נפטר ב1957: יורשים אותו ילדיו ואשתו.

              אמא נפטרה ב1968: יורשים אותה ילדיה וילדי הבן שנפטר (נכדיה) "ייכנסו בנעלי" בנה המנוח.

              אחות ערירית שנפטרה ב1985 ואין הורים בחיים: יירשו אותה אחיה וילדי אחיה שנפטר ב1957.

              מקווה שזאת כוונתך וכי עזרתי,

              בשורות טובות,

              בברכה,

              אורית אוחנה, עו"ד
              מנהלת פורום דיני משפחה

              רחוב ארז 18, הסוללים
              טלפון: 077-4325319 ; מייל: [email protected]

              האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
              מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום רשלנות רפואית 02/12/2021 | 13:31 שלום מחדל ארצי בבית חולים מזרע שלום שמי איתי עודני יש לי 74 אחוז נכות ולפניי3 שבועות לקחו אותי בצורה לא חוקית מהבית שוטרים על ...
  • פורום בתי משפט 02/12/2021 | 13:28 שלום וברכה מבקש סיוע על מחדל ארצי שלום שמי איתי עודני יש לי 74 אחוז נכות   ולפניי3 שבועות לקחו אותי בצורה לא חוקית מהבית ...
  • פורום פלילי 02/12/2021 | 12:37 שאלה האם תובע עירוני מוסמך לבדו לסגור תיק חקירה בגין עבירות בנייה או שהוא כפוף להוראת סעיף 62(א) לחסד"...
  • פורום עורכי דין 02/12/2021 | 12:29 פניה למשרד הבריאות במשרד הבריאות יש נציב קבילות הציבור לעניין חוק ביטוח בריאות ממלכתי בסמכותו לכפות על קופת החולים ...
  • פורום נדלן ודיני מקרקעין 02/12/2021 | 10:45 תקופת זמן מוגבלת להנפקת אישור זכויו... שלום רב, ביקשתי אישור זכויות מקבלן שנרכשה ממנו הדירה ומשמש כחברה משכנת לפני למעלה משבועיים ו...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק