אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

ייסוד אגודה שיתופית או חברה?

  • אגש"ח מייסד אגש"ח
    יוסי | 23/09/2019 11:50

    האם אגודה שיתופית חקלאית יכולה לייסד אגודה שיתופית חקלאית שתהיה כפופה לה?

    האם חברי אגודת האם הם גם חברי אגודת הבת?

    מהי הסיבה שרבים מעסקי קיבוצים רשומים כאגש"ח ולא כחברה בע"מ? 

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • ייסוד אגודה שיתופית או חברה?
      עו"ד יעל פרי | 26/09/2019 10:30

      יוסי שלום,

      פקודת האגודות השיתופיות קובעת את הדרך בה ניתן להקים אגודה שיתופית.

      למען נוחיותך להלן לשון סעיף 6 (ב) לפקודה :

      אין לרשום עפ״י פקודה זו שום אגודה, לבד מאגודה שאחד מחבריה הוא אגודה רשומה, אלא אם כן היא מורכבת לפחות משבעה אנשים שמלאו להם שמונה עשרה שנה, ואם מטרת האגודה היא ליצור קרן להלואות כספים לחברי האגודה, הרי אין לרשום אותה אגודה אלא אם כן היו אנשים אלו –

      (א) יושבים באותה העיר או בסביבה הסמוכה לה או יושבים או יש בדעתם לשבת באותו הכפר או באותו גוש כפרים בישראל, או  

      (ב) הם שייכים לאותו מעמד או משלח היד, חוץ אם יורה הרושם אחרת. 


      ובמילים אחרות-  אגודה שיתופית חקלאית יכולה לייסד אגודה שיתופית חקלאית שתהייה כפופה לה אך יש צורך באדם נוסף לאגודה לצורך הקמת האגודה החדשה. 


      חלק מהקיבוצים רושמים את עסקי הקיבוץ כאגודות שיתופיות וחלק כחברה בע"מ (גם אגודות שיתופיות נרשמות בערבון מוגבל)

      הסיבה לניהול העסק באמצעות אגודה ו/או חברה תלויה בשיקולים שונים.

      אחד מהשיקולים המשמעותיים ביותר הינה העובדה שאגודה שיתופית חקלאית מחויבת לנהוג בחבריה בשוויון כמו כן על פי פקודת האגודות השיתופיות אסור להעביר לאחר מניותיו של חבר או חלקו בהון אגודה רשומה, אך יכולה האגודה לפדותם בהתאם להוראות תקנותיה או על פי הפקודה. וזאת להבדיל  מחברה בע"מ שאינה מחויבת לנהוג בשיוון כלפי חבריה וזכויותיהם ו/או חובותיהם של כל חבר נגזר מסך חלקו במניות החברה ומתקנון החברה . 


      בברכה,

      יעל פרי, עו"ד
      מנהלת פורום אגודות שיתופיות

      מרכז עזריאלי 1(מגדל עגול), ת"א
      טל': 03-7444745; מייל: yael@py-law.co.il

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום דיני תעבורה 18/01/2020 | 21:58 נקודות שלום יעקב,יתכן ששלחו לך הודעה ולא קיבלת? האם ביררת במשרד הרישוי?יתכן שמעולם לא הגעת ל-16 נקודות ת...
  • פורום צרכנות | תביעות קטנות 18/01/2020 | 21:30 שמירת פרטי כרטיס אשראי בעבר הייתי לקוח באחת מחברות הסלולר, עזבתי את אותה חברה מעל לשנה, לפני כחודש התחברתי לשירות שנותנת...
  • פורום דיני עבודה 18/01/2020 | 20:10 תשלום שכר לעובד שעתי אדם העובד עפ"י חוזה אחיד כעובד שעתי. מדי יום הוא מקבל הודעה היכן הוא משובץ לעבודה ביום העבודה הבא...
  • פורום תמא 38 18/01/2020 | 20:06 תמ"א 38/1 כשיש דירת גג שרון שלוםבקצרה לא. אם הגג שיך לדירת הגג אז לא ניתן לחייבם לעשות פרויקט. הוראות החוק לגבי הרוב של ...
  • פורום דיני חוזים 18/01/2020 | 19:11 אני גר בדירה שנה שלמה והרצפה של זה ... אני גר בדירה שנה שלמה והרצפה של זה מעץ אני בדיוק עוזב ובעל הדירה טוען שאני צריך לתקן על חשבוני, א...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק