אתר הפורומים המשפטיים

יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

ליעוץ אישי עם עו"ד

 
 
 

הודעות אחרונות

 • פורום דיני עבודה 01:17   16/12/2018 שאלה נוספת האם ימי החופשה אמורים להיכלל בימי העובדה ואחוז המשרה? כרגע הם לא.
 • פורום דיני תעבורה 00:58   16/12/2018 חידוש רשיון זמני לרכב עד צו קיום צו... שלוםאמי נפטרה לפני 3 חודשים . ואני מטפל בהוצאת צו קיום צוואה .בינתיים קיבלתי ממשרד הרישוי רשיון ז...
 • פורום דיני מיסים 23:53   15/12/2018 שאלה הייאני משכירה .שנים למישהו חנות. כל חודש מקבלת 4000 שח במזומן. האם אפשרי להמשיך לקחת במזומן לאחר ...
 • פורום דיני נזיקין 23:47   15/12/2018 ביטוח פנסיה יש לבחון את הפנסיה באופן פרטני.בברכה, תומר ששון, עו"ד מנהל פורום דיני נזיקין שלומציון המלכ...
 • פורום לשון הרע 23:44   15/12/2018 תלונת שווא לעיריה שלום רב, א.  שכן הגיש כנגדי תלונת שווא לעיריה שכאילו פלשתי לחצר של הבניין . העיריה דחתה...

האם יש התיישנות בדין משמעתי החל על עורכי הדין?

 • הודעות שוטפות
 • התיישנות תלונות נגד עורכי דין
  אזרח מתעניין | 11/06/2018 09:12

  שלום וברכה,

  ברצוני לשאול: האם ישנה התיישנות בנוגע לתלונות נגד עורכי דין לוועדת האתיקה?

  בנוסף רציתי לשאול אם יש לי תלונה על עורך דין על אירוע מסוים אשר אירע לפני כחצי שנה - במידה ואפנה היום לוועדת האתיקה, האם זה עלול להיראות לא טוב, זאת אומרת שאני השתהיתי בהגשת התלונה וכו'?

  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
  מסך מלא השב

  • האם יש התיישנות בדין משמעתי החל על עורכי הדין?
   עו"ד אדם אשכנזי | 11/06/2018 09:35

   שלום רב, 

   בדין המשמעתי אשר חל על ציבור עורכי הדין, אין התיישנות מבחינה פורמאלית, אין סעיף ספציפי שמגדיר התיישנות מהי. המוסד הזה איננו קיים, להבדיל למשל - מהליכים אזרחיים או פליליים. 

   עם זאת, ברבות השנים, קמו תלונות, ותלונות מוצדקות, על כך שלמעשה עורכי הדין, חשופים "לנצח" לכאורה.

   אותה טענה לא נעלמה מאוזניהם של בתי הדין המשמעתיים, וגם של בתי המשפט. אומנם, אלו סירבו ומסרבים במשך שנים, ליצור "חקיקה שיפוטית". כפי שאצטט ברשותך: 

   "לאחר העיון באתי למסקנה, שאין דיני ההתיישנות חלים לעניין עבירות משמעתיות לפי חוק לשכת עורכי-הדין, ושני טעמים לדבר: האחד - השמטת מוסד ההתיישנות לעניין העבירות המשמעתיות האמורות יש בה משום הסדר שלילי, בבחינת דבר המחוקק שלא להחיל את דיני ההתיישנות על עבירות אלה; אין בהשמטה זו משום לאקונה, ואין אנו רשאים, ואף אין אנו יכלים, לחדש, בדרך החקיקה השיפוטית, את מוסד ההתיישנות העבירות המשמעתיות לפי חוק לשכת עורכי-הדין. והטעם השני - אך לגופו של דבר טעם יש, ולפחות מקצת טעם יש, שלא להחיל את מוסד ההתיישנות על עבירות משמעתיות אלה מבחינת טיבן ואופיין של עבירות אלה. אסביר את דבריי. עיון בחוקים אחרים הקובעים עבירות משמעתיות "מקצועיות" יש בו כדי ללמדנו, שהיעדר הוראות התיישנות בעבירות אלו אין מקורו בהשמטה מקרית". על"ע 18/84 עדי כרמי נ' פרקליט המדינה, פ"ד מד(1), 353.

   עם זאת, בכל הנוגע לדין המשמעתי, קיימת בהחלט דוקטרינה של "שיהוי". דהיינו, אין התיישנות פורמאלית בחוק, אך יש שיהוי, ולעיתים שיהוי עשוי לחסום תלונה או קובלנה נגד עורך דין. 

   ראה לדוגמא: בד"מ 138/08 וועד מחוז תל-אביב נ' פלוני, פורסם בפדאור אתיקה - זיכוי בגין התיישנות מבחינה פלילית. ראה גם פרשת סילבי אלוני, שם הוגשה קובלנה בחלוף 7 שנים מיום התלונה. 

   אגב, בשנת 2005, הוצעה הצעת חוק, להחיל דיני התיישנות, אך זו - לצערי - לא התקבלה (עסקינן בהצעת חוק 17205, ס"ח התשכ"א, עמ' 178, כ"ט בטבת התשס"ה, 10.01.05). 

   אין ספק שזו סוגיה שמעוררת אי נוחות, וגם אנוכי, הצעתי במספר הזדמנויות לתקן את החוק בנושא הזה. 

   מכאן, לשאלתך - אין התיישנות. לגופה של שאלה: אין שום בעיה להגיש תלונה נגד עורך דין בחלוף חצי שנה, זה בסדר גמור. שיהוי רלוונטית לאחר תקופה של שנים רבות. 

   בברכה,

   אדם אשכנזי, עו"ד
   מנהל פורום אתיקה מקצועית


   רחוב האורגים 21, אשדוד
   טל': 08-6538011  : Adam@an-law.co.il

   האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
   מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי

לייעוץ משפטי חייג: 077-9973868
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק