מתוך: פורום תמא 38
 
 • הודעות שוטפות
 • שוכר המנהל עסק בחנות המיועדת לתמ"א
  לימור | 16/04/2017 03:24

  שוכר מנהל עסק ב- 3 חנויות המחוברות ביניהן, בקומת קרקע ,אשר נשכרו על ידו משלושה בעלי חנות שונים.כל אחד מהחוזים הינו לחמש שנים בערך (לא יודעת אם כולל האופציה או מלבד האופציה). לאחרונה הושקע במקום ע"י השוכר סך של כ-500,000 ש"ח בגין שיפוץ, שארך כחצי שנה.מסתבר כי בעלי הבנין התחילו לנהל מו"מ עם יזם לקראת תמ"א 38/2.מה זכויות השוכר במקרה זה?האם ניתן להוציא אותו מהחנות למרות שהחוזים מבטיחים לו 5 שנים בחנות? מה דין השיפוץ שעשה?מה לענין אובדן ההכנסות?האם החוק או הפסיקה נותנים מענה לשאלות אלו?תודה רבה,בברכת חג שמח

  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
   
  • זכויות שוכר
   עו"ד אילן הלוי | 18/04/2017 07:55

   שלום רב

   אין בחוק התייחסות לזכויות של שוכר בבנין שהולך לעבור תמא 38. אבל סביר להניח שאם ניתן לאכוף פרויקט תמא על בעלים של דירה אז ניתן לאכוף גם על שוכר במקום.

   לפי מה שכתבת השכירות כבר התחילה והיא לחמש שנים ומצד שני אין עדין הסכם תמא. מניסיוני פרק הזמן עד לחתימה ולאחר מכן עד לקבלת היתר הבניה הוא כשלוש שנים. כך שנראה שמרבית זמן השכירות תחלוף ללא בעיה. אם מדובר על תמא של תוספת בניה אז יתכן ולא יפנו אליכם לפינוי אבל קחו בחשבון כי יהיה קשה אז לנהל שם עסק. במידה ומדטבר על תמא של הריסה ובניה ותהיה חפיפה, יידרשו ממך לעזוב לפני הזמן. מאחר ויש לכם חוזה שכירות חתום שעל בסיסו השקעתם כסף בנכס, אני מניח שיהיה מומ לפיצוי. הרי אתם מחזיקים בחנות וגם אם תהיה תביעה משפטית זה ילקח בחשבון.

   בברכה, 

   אילן הלוי, עו"ד
   מנהל פורום תמ"א 38

   שד' שאול המלך 8, ת"א
   נייד: 050-5752517; מייל: ilan.halevi@gmail.com

   האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    
* משתמש רגיל מופיע בכתום רגיל
** משתמש בכיר מופיע בכתום דגוש