הודעות אחרונות

  • פורום נדלן ודיני מקרקעין 17:08   24/04/2018 אחריות קבלן על פי חוק המכר שלום שי,ככל שאתם נמצאים בתקופת האחריות עליכם להוכיח כי הכשל מקורו בעבודה/חומרים/תכנון לקויים.בברכ...
  • פורום צרכנות | תביעות קטנות 16:05   24/04/2018 ספאם שלום,אני עוסקת בייעוץ עסקי ורוצה לשלוח למספר בעלי חברות מייל אשר מציע שירותי יעוץ לחברה שלהם. האם...
  • פורום דיני נזיקין 16:01   24/04/2018 דוח חוק עזר שמירת הסדר והנקיון אינני יודעת אם זה הפורום המתאיםקיבלתי הביתה דוח בגין השארת אשפה לאחר בירור הנושא ובקשת צילום...
  • פורום ביטוח לאומי 15:49   24/04/2018 נכות כללית למי מקבל טיפול רפואי בחו... שלום אני מקבל קצבת נכות כללית ואני מקבל טיפולים רפואיים בחו''ל בהמלצת הרופא שלי ללא כיןסי מקופת ה...
  • פורום דיני ביטוח 15:38   24/04/2018 נזקי צנרת לדירה שכנה צהריים טובים,השכן זכאי לתיקון או תשלום הנזקים הישירים שנגרמו לו, החל מנזקי צבע וכלה בנזקים לרהיטי...

ליעוץ אישי עם עו'ד

 
select

חוקי התעבורה המיוחדים לרוכבי אופניים

  • 23/06/2010
  •   מאת: עו"ד אלי אנושי
  • צפיות: 12381
לאחרונה עדים אנו לתאונות רבות בה מעורבים רוכבי אופניים. לאור הטרנד ההולך ותופס תאוצה מומלץ לקרוא אודות תקנות תעבורה לרוכבי אופניים. שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני תעבורה

אין ספק שאופנת הרכיבה על אופניים תופסת תאוצה ולא רק בירידות, מדובר בספורט בריא, אלגנטי, מהיר שמשלב הנאה הן בעיר והן בחיק הטבע, פעילות המיועדת לכל המשפחה  ובקיצור – כיף.

אבל, בארצנו אין דבש בלי עוקץ  וכפי שלמדנו לאחרונה ישנה סכנה רבה ביותר לרוכבי אופניים  הכבישי ארצנו וחוקי התעבורה יחדו לרוכבי האופניים  חלק נכבד של סעיפים על מנת לנסות ולהבטיח את שלומם, אז לכל המעוניין לפניכם מרבית תקנות התעבורה המיוחדות לרוכבי אופניים:

ת' 123, (א)  לא ירכב אדם על אופניים אלא אם הם במצב תקין וראויים לשימוש.

(ב) לא ירכב אדם על אופניים אלא על גבי המושב הקבוע המחובר אליהם.

ת. 124,(א) הרוכב על אופניים לא ירכיב עליהם אדם, אלא אם הם עשויים לרכיבתם של אנשים  במספר הרוכבים עליהם, ולא ירכב אדם על אופניים נהוגים בידי אחר אלא אם הם עשויים כאמור.

(ב) על אף האמור בתקנת משנה (א) מותר להרכיב ילד שטרם מלאו לו 8 שנים על אופניים המצויידים במושב נפרד המבטיח את שלום הילד המורכב עליהם.

ג) מי שטרם מלאו לו 14 שנה לא ירכיב אדם אחר על אופניים.

ת.125 הוראות תקנות 121 ו-122 יחולו גם לגבי הובלה ורכיבה על אופניים.

(לא יוביל רוכב על אופנוע חבילה, צרור או חפץ המונעים ממנו, או העלולים למנוע ממנו, שליטה מלאה על רכבו או שהם –(1) עולים בארכם על 70 ס"מ; (2)   חורגים מחוץ לחלק הקדמי ביותר או לחלק האחורי ביותר של האופנוע. + *הרוכב על אופנוע או תלת-אופנוע לא יסע בצדו של רכב אחר, לרבות אופניים או אופנוע, אלא כדי לעקפו או לעבור על פניו כדין.)

ת.126 (א) הרוכב על אופניים לא יאחז ברכב אחר הנע בדרך, ולא יחבר אליו את רכבו באופן אחר.

(ב) לא יגרור אדם באופניים.

ת.127 הרוכב על אופניים ישמור על ריווח בינו ובין רכב הנוסע לפניו, כדי שיספיק להיעצר מיד וללא חשש תאונת דרכים במקרה של עצירה או מתן אות על ידי הרכב שלפניו.

ת.128 הרוכב על אופניים ירכב קרוב ככל האפשר לשפתו הימנית של הכביש וינהג בזהירות ובמיוחד בעברו רכב העומד או בעקפו רכב הנע באותו כיוון.

ת.129 (א) לא ירכב אדם על אופניים על מדרכה או על חלק מהדרך המיועד להולכי רגל בלבד; אולם מותר להולך רגל להסיע אופניים על המדרכה אם אין בכך הפרעה להולכי רגל.

(ב) הוקצה בדרך שביל מיוחד לאופניים וסומן בתמרור מתאים לא ירכב רוכב אופניים בכל חלק אחר של הדרך אלא באותו שביל.

(ג)  לא ירכב אדם על אופניים במנהרה.

ת.130. לא ירכב אדם על אופניים אלא אם הם מצויידים בכל עת –

(1) בפעמון;

(2) במנגנון בלימה יעיל לעצירה;

(3) במחזיר אור של אחורי האופניים מסוג כאמור בחלק ג' בתוספת השניה.

ת. 131 הציוד המפורט בתקנה 130 יהיה בכל עת במצב תקין.

ת. 132 לא ירכב אדם על אופניים בזמן תאורה אלא אם –

(1)  מאיר בהם פנס קבוע מלפנים המפיץ אור לבן הנראה לעין במזג אוויר נאה ממרחק של 150 מטר לפחות מלפני הרכב;

(2) מאיר בהם פנס קבוע המפיץ אור אדום מאחורי האופניים.

(3) יש מחזירי אור בצבע צהוב על דוושות האופניים שניתן לגביהם לראשונה רשיון על ידי רשות מקומית אחרי יום כ"ד בטבת תשמ"א (31 בדצמבר 1980).

ת.133 לענין חלק זה, הולך רגל המסיע אופניים בדרך, דינו כדין רוכב אופניים, זולת אם מהקשר הדברים משתמע אחרת.

ת. 134 מצא שוטר אופניים שרוכבים עליהם תוך הפרת הוראות תקנות שהותקנו על פי הפקודה, רשאי הוא להוציא את האוויר ואת השסתומים כדי למנוע המשך רכיבה עליהם תוך הפרת הוראה כאמור.

חשוב לציין את חובת חבישת הקסדה

פקודת התעבורה ס' 65(ג), לא ירכב אדם על אופניים, ולא ירכיב אדם אחר, אלא אם כן הם חובשים קסדת מגן העומדת בדרישות שקבע שר התחבורה והבטיחות בדרכים (בפקודה זו – השר), הקשורה ברצועה שתמנע את נפילתה בשעת הנסיעה.  (ב) בגיר שהוא הורה, אפוטרופוס או שבהשגחתו קטין, לא יניח לקטין כשהוא במחיצתו לעבור על הוראות סעיף קטן (א).

ומנגד יש לציין כי הכנסת אישרה לאחרונה בקריאה מוקדמת את להצעת החוק שמבטלת את חובת חבישת הקסדה ולפי התיקון: "(א1) על אף האמור בסעיף קטן (א), חובת חבישת קסדת מגן לא תחול על בגיר בדרך עירונית  או בשביל אופניים, בין בדרך עירונית ובין בדרך שאינה עירונית, והכל למעט בעת תחרות או בעת פעילות ספורטיבית בעיקרה."  - אך ככל שידוע לי סיום ההליך לתיקון החוק עוד רחוק.

ודבר אחרון, זכרו שלרוכבי אופניים אסור לרכב בדרך מהירה (תמרור ב-54), או לכל כביש או דרך שמהירות בה הוגדרה על פי תמרור ב- 53 - העיגול כחול ובו מספר בלבן.

אז לסיכום, רכיבה מהנה ובטוחה.

מאמר זה נכתב על ידי עו"ד אלי אנושי ממשרד אנושי ושות'; עו"ד אלי אנושי מנהל את פורום דיני תעבורה באתר. 

click reasons wives cheat on their husbands i dreamed my wife cheated on me
wife cheat story click here read
all women cheat husbands who cheat why wife cheated
married men who have affairs what makes husbands cheat dating for married men
website click here read here
signs of infidelity online go
redirect why wife cheat open
women cheat on men will my husband cheat open
why some women cheat husbands that cheat my husband cheated
click here viagra vision read
redirect online go
cheaters caught women who cheat on husbands when married men cheat
click here signs of infidelity link
read website i want an affair
reasons women cheat on their husbands redirect dating a married man
שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני תעבורה
אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.
דרג את המאמר
(5), 2הצבעות
אין להוסיף תגובה המנוגדת לתקנון האתר

תגובות

לא התקבלו תגובות למאמר