הודעות אחרונות

  • פורום דיני מיסים 01:26   21/07/2018 מכירת דירה שנתקבלה במתנה בשנת 95 שלום רבבשנת 95 קיבלתי מהורי ז"ל בעודם בחיים דירה ללא כל תמורה. כיום ברשותי 2 דירות, אחת שאני מתגו...
  • פורום פשיטת רגל 00:49   21/07/2018 פשיטת רגל ערב טוב,בעלי באיחוד תיקים ולפני מעבר לפשיטת רגל,עד שהבקשה תאושר לפשיטה,ברמה כללית גם באיחוד וגם ב...
  • פורום דיני תעבורה 00:23   21/07/2018 דוח חניה, ערעור נדחה האם יש טעם להי... ערערתי על הודעת דו"ח בגין חניה בגינה (650 ש"ח) אך העירעור נדחה. אשמח לחווד האם יש טעם להישפט ואם ...
  • פורום צרכנות | תביעות קטנות 23:01   20/07/2018 כמות הדפים לתביעה שלום לעו"ד בפורוםבכמה דפים מקובל/אפשרי/צריך לכתוב את כתב התביעה בתביעות קטנות.תודה, כוכי
  • פורום דיני חוזים 22:06   20/07/2018 בעל הדירה טוען שהריהוט שנשאר בדירה ... שלום. אם בחוזה שחתמנו מול בעל הדירה לא מופיע שבדירה נשאר ריהוט: מקרר, ספה, שולחן וכיוצב' - האם יש...

ליעוץ אישי עם עו'ד

 
select

משרד הפנים: הוועדה ההומניטארית לעייפה

בית המשפט העליון מבקר את הפרקטיקה שהשתרשה במשרד הפנים, הנוטה לסנן בהיקפים סיטונאים בקשות שמוגשות מטעמים הומניטאריים שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני עבודה
משרד הפנים: הוועדה ההומניטארית לעייפה
נתינים זרים המבקשים לקבל מעמד שהייה זמני או קבוע בישראל פונים בעניין למשרד הפנים, ובקשותיהם נבחנות בהתאם לשורה של נהלים שהנפיק המשרד במהלך שני העשורים האחרונים. אך מציאות החיים מורכבת מכל נוהל, ולעתים נסיבותיהם של פונים זרים אינן באות בדיוק בגדר תנאים כאלה ואחרים שהתווה משרד הפנים בנהליו.

לכן בשנת 2005 נהגה נוהל בדבר העברת בקשות שאינן עומדות בקריטריונים הקבועים בנהלים האחרים של משרד הפנים לוועדה מיוחדת: היא הוועדה הבין-משרדית המייעצת לקביעה ולמתן מעמד בישראל מטעמים הומניטאריים. הוועדה מורכבת מנציגים של משרדי ממשלה שונים (רווחה, בריאות, חוץ, המוסד לביטוח לאומי ועוד), היא הוקמה כדי לדון במקרים קשים ומיוחדים בהגדרה. אגב בחינתה את הבקשות שמובאות לפתחה על הוועדה להידרש ולתת משקל מיוחד לשיקולים הומניטאריים.

אך לפני שהבקשה מגיעה לוועדה היא עוברת דרך המסננת של גורם במשרד הפנים (ראש דסק) המוסמך לפסול את הבקשה על הסף בלא שתונח על שולחן הוועדה. הלכה למעשה, משרד הפנים עושה שימוש נרחב בסמכותו זו, ושיעור גדול מאוד של בקשות שמוגשות לוועדה הבין-משרדית נדחה על הסף.

ניתן להגיש ערר פנימי על החלטתו של הגורם האחראי במשרד הפנים (ראש דסק) שדוחה בקשה לוועדה על הסף, והערר יידון על-ידי גורם בכיר יותר במשרד – מנהל תחום. אך לרוב גם זה לא מסייע, ומי שמבקש להשיג על החלטת הסירוב יכול לפנות לבית המשפט לעניינים מנהליים או לטריבונל חדש שהוקם לאחרונה – בית דין לעררים (תלוי במחוז).  

אלא שעד לאחרונה בתי המשפט נטו לא להתערב בשיקול הדעת של נציגי משרד הפנים וברוב המקרים הכשירו את החלטות הסירוב. ואולם, אפשר שבעת האחרונה מסתמן משום שינוי מגמה ובית המשפט העליון החל לגלות מורת רוח מהתנהלות זו של משרד הפנים.

השופטת פרופסור דפנה ברק-ארז הנפיקה במרץ 2015 פסק דין ביקורתי שבו הסתייגה מהפרקטיקה הנהוגה מזה שנים באשר לטיפול בבקשות מטעמים הומניטאריים. ברק-ארז הבהירה באותה פרשה (עע"מ 2357/14 אסרברוק נ' משרד הפנים) שמצופה ממשרד הפנים כי יגמיש את מבחני הבדיקה שהוא עורך בשלב הטרומי של בירור הבקשות מטעמים הומניטאריים ויאפשר לוועדה עצמה להחליט אם היא פוסלת בקשה כזו או אחרת אם לאו. 

ברק-ארז "הזכירה" אפוא למדינה שכל תכליתה של הוועדה לעניינים הומניטאריים – לדון במצבים חריגים, כאלה שמטבעם אינם נכנסים לגדרי הנהלים הקיימים. "אנו סבורים", ציינה השוטפת, "כי על מנת שתהיה משמעות לדיון ב'חריגים הומניטריים' המסננת של דחייה על הסף צריכה להיות קפדנית, אך לא כזו שמעבר דרך חרכיה יהיה נדיר ומתקרב לדרגה של וודאות באשר לקבלת הבקשה עצמה. יש לזכור כי תפקידה של הוועדה הבינמשרדית הוא לאפשר שיקול דעת לסטייה מהנהלים במקרים אנושיים מיוחדים (ראו: עע"ם 9890/09 נוואה נ' משרד הפנים, [פורסם בנבו] פסקה 4 (11.7.2013)), ולהיזהר ממצב שבו מבחן הסף מבקש לחקות – לכל דבר ועניין – את ההחלטה שתתקבל בוועדה הבינמשרדית בסופו של דבר. 'שומר הסף' של הוועדה צריך להסתפק בתפקיד של שומר סף – ולא להיות מי שממלא בפועל את תפקידה".

גם לפני פסק הדין בעניין אסרברוק בית המשפט העליון נשמע באמירות ביקורתיות בקשר למדיניות משרד הפנים. לדוגמה, השופטת עדנה ארבל הייתה ידועה בפסקי דינה החריפים בנושא. בפרשת קאנון איקנה נאווה (11.7.13) היא ציינה:

"הוועדה הבינמשרדית לעניינים הומניטאריים הוקמה על מנת לאפשר שיקול דעת במקרים אנושיים ייחודיים לסטות מהנהלים הקיימים. הוועדה עוסקת במקרים הכרוכים בדיני נפשות ואשר יש בהם השפעה מכרעת על חייהם של פרטים, של משפחות ושל ילדים. דומה לעיתים כי הוועדה מעניקה משקל מירבי בשיקוליה לנהלים הקיימים, בעוד שמעצם טבעה נועדה היא לבחון מקרים אשר נופלים מחוץ למסגרת הנהלים הקיימים, ולקבוע אלו מהם מצדיקים מטעמים הומניטאריים חריגה מהנהלים."

אך בינתיים השופטת ארבל פרשה, ולא כל שופט המכהן בבית המשפט העליון דבק בהשקפתה וממשיך את דרכה. בעוד שופטים מסוימים אינם מהססים למתוח ביקורת ולהתערב בהחלטות הרשות מקום שניכרים פגמים חמורים בהתנהלותה, אחרים לעתים מגלים איפוק רב וסלחנות אין-קץ כלפי משרד הפנים ונוטים להתערב פחות בהחלטותיו.

אנו תקווה שאמירותיהן העקרוניות והחשובות ביותר של השופטת ארבל והשופטת דפנה ברק-ארז בקשר לתפקוד הוועדה הבין-משרדית לעניינים הומניטאריים יחלחלו ויוטמעו במערכת. השקפתו של בית המשפט העליון מסוגלת לעצב מחדש את הגישה השיפוטית כולה, הזהירה בכללותה, ביחס לגבולות שיקול הדעת של משרד הפנים, ולדעתנו אמנם נדרש שינוי מהותי בגישת בית המשפט לטובת זכויות הפרט.

שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני עבודה
אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.
דרג את המאמר
(5), 1הצבעות

אודות הכותב

עוד ארתור  בלאייר

עו"ד ארתור בלאייר

המשרד עוסק בדיני ביטוח, נזיקין, ביטוח לאומי (פגיעות בעבודה), ייצוג בסכסוכים חוזיים מורכבים ובהסדרת מעמד בישראל (אזרחות בישראל, אשרות כניסה, הרחקה מישראל ועוד) לפרטים נוספים אודות עו"ד ארתור בלאייר

מאמרים נוספים מאת עו"ד ארתור בלאייר

האם פסוריאזיס יכול להיות מוגדר כמחלת מקצוע המזכה ב...

26/10/2016   מאת: עו"ד ארתור בלאייר האם פסוריאזיס יכול להיות מוגדר כמחלת מקצוע ולזכות את החולה בקצבת נכות נפגע ...

הענקת דירה במתנה: לא כל-כך פשוט

01/12/2014   מאת: עו"ד ארתור בלאייר לכאורה אין פשוט ומובן יותר מרצונו של הורה לתת לילדו דירה במתנה. אך פעולה שכ...
אין להוסיף תגובה המנוגדת לתקנון האתר

תגובות

לא התקבלו תגובות למאמר