מתוך: פורום נדלן ודיני מקרקעין
 
  • הודעות שוטפות
  • חוק המקרקעין חיזוק בתים משותפים מפני רעידת אדמה 2008
    דוד | 27/03/2008 12:12

    1. האם סעיף 4 בחוק החדש הנ"ל, אומר שאם רק 50% מכלל הדיירים מעונין לבנות מעלית, (וכמובן 50% מתנגדים) והוועדה המקומית אישרה את בקשתם, הרי שפניה למפקח על הבתים המשותפים,, תאפשר קבלת צו מניעה שתבטל החלטת הוועדה המקומית? 2. האם סעיף 11 בחוק הנ"ל פירושו שלמרות שאנו "בית מורכב" ויש בית המרוחק מאיתנו 10 מטר ללא שום דבר משותף, אנו נחשבים לצורך רוב נדרש "בית משותף" ודעתם של הבית השני אינו חשוב לצורך זה?

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
     
    • חיזוק בתים משותפים מפני רעידת אדמה
      עו"ד טלי קסלר | 27/03/2008 15:43

      תחום המקרקעין בכלל והנושא של בית משותף כולל חיזוק בתים משותפים מפני רעידות אדמה מתקיימים לפחות בשני מישורים משפטיים שונים, שלא בהכרח משיקים זה לזה - התחום התכנוני (ובכלל זה החלטות הוועדה המקומית ודרישותיה לגבי הסכמות וחתימות של דיירים) והתחום הקנייני (ובכלל זה הליכים המתנהלים מול המפקח על הבתים המשותפים,אשר מוסמך להוציא צווי מניעה, ההסכמות והחתימות הדרושות על מנת לתקן את הרישומים בטאבו וכיו"ב). החוק החדש שציינת מתייחס להיבט הקנייני - מה דרוש מבחינת המפקח על הבתים המשותפים ואיזו הסכמה דרושה על מנת לעדכן את הרישומים בטאבו ולהתאימם למציאות. כך שבאופן תיאורטי יכולה להיות החלטת וועדה מקומית המאשרת את הבקשה, אולם יהיה קושי לממשה שכן המפקח לא יאפשר עיגון הדברים במישור הקנייני (דהיינו ביצוע הדברים הלכה למעשה ורישומם בטאבו). לגבי הבית הסמוך - צריך לבדוק כיצד הדברים רשומים בטאבו - האם שני הבניינים רשומים בטאבו כבית משותף אחד או לא? כך או כך, מהשאלות שלך עולה שנדרש לך עורך דין שבקיא בתחום המקרקעין בכלל ובתחום של חיזוק בתים מפני רעידות אדמה (תמ"א 38) בפרט. יש אפשרות לעשות זאת באמצעות פנייה דחופה בפורום.

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
       
* משתמש רגיל מופיע בכתום רגיל
** משתמש בכיר מופיע בכתום דגוש