מתוך: פורום תמא 38
 
 • הודעות שוטפות
 • שתי שאלות על חוזה תמ"א 38
  יוסי | 03/01/2020 15:34

  שלום, יש לי שתי שאלות:

  1) במידה ונחתם חוזה תמ"א, נרשמת הערת אזהרה. האם זה אומר שהיזם יכול באופן תאורטי שלא לאשר עסקאות של מכירת דירה שחתומה על החוזה?

  2) במידה ויש אישור רפואי שדייר לא יכול להתגורר בבניין בזמן התמ"א, האם זה אומר שהיזם יכול להשתמש בדירה שלו לשכירות משנה או שהוא חייב לדאוג לדירה חלופית והדירה הקיימת נשארת אצל הבעלים שיכולים לעשות איתה מה שרוצים או להשאירה ריקה?

  תודה. 

  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
   
  • שאלות על חוזה תמ"א
   עו"ד אילן הלוי | 05/01/2020 08:44

   יוסי שלום

   על מנת למנוע מצב בו בעל דירה חותם על הסכם ולאחר מכן מוכר את הדירה או זכויותיו מועברות לאחרים ואלו לא חותמים על הסכם התמ"א (ובכך למעשה גורמים נזק גם ליזם אבל גם לבעלי הדירות האחרים) רושמים הערת אזהרה לטובת היזם. ההערה היא בדר"כ בדבר צורך בהסכמת היזם להעברת הזכויות לאחר. בהסכם התמא מגדירים כי ההסכמה תנתן בתנאי שאותו נעבר אחר חותם גם הוא על כל מסמכי התמא ובכך נסגר המעגל.

   לגבי השאלה השניה - אני מבין כי מדובר על תמ"א 38/1 של חיזוק ותוספת. במקרה כזה ובתנאים הקבועים בחוק אם מדובר על בעלים קשיש המתגורר בדירה או על בעלי מוגבלות אז היזם צריך לממן להם דירה להשכרה בתקופת הבניה. לא כל מצב רפואי או אישור רפואי תופס לענין זה. 

   יתכן עדין הסכים כפי שציינת כי היזם יממן שכירות ובמקביל ישכיר את הדירה. השכרת הדירה מקטינה את ההוצאות על היזם ולכן זה חיוני לו. בכל מקרה זה כבר ענין להסכמות ולא החוק.   בברכה, 

   אילן הלוי, עו"ד
   מנהל פורום תמ"א 38

   שד' שאול המלך 8, ת"א
   נייד: 050-5752517; מייל: ilan.halevi@gmail.com

   האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    
* משתמש רגיל מופיע בכתום רגיל
** משתמש בכיר מופיע בכתום דגוש