מתוך: פורום דיני משפחה
 
 • הודעות שוטפות
 • ירושה
  ליאת | 04/11/2019 01:00

  שלום רב, 
  אדם ערירי, נכה, אשר התגורר בבית אבות נפטר. יורשיו הם אחיו שבחיים ואחייניו בהתאם לדין, לא הייתה צוואה. למנוח היו מספר חשבונות בנק, דירה ובחצי שנה האחרונה לחייו האפוטרופוסים התחלפו קודם לכן הייתה אחותו ולאחר מכן היה בעלה של אחות אחרת . האפוטרופוס מסרב לתת מידע ותדפיסי בנק ליתר היורשים . לאחר מותו של המנוח התברר כי נעשו מספר משיכות כספים מחשבונו וכן דרש האפוטרופוס החזר כספים בגין הוצאות שהתהוו לו אולם מבירור שנעשה מול הבנק קיבל האפוטרופוס חלק מהכספים כחלק מבקשה שהגיש לבנק בגין הוצאות הפטירה . בנוסף התברר כי למנוח היה חשבון בנק נוסף שהאפוטרופוס סגר ממש כחודש לפני מות המנוח, בתחילה הוא לא הזכיר את החשבון הזה אולם עם השאלות שעלו הוא ציין שהיה חשבון נוסף ולא היו בו כספים. מכיוון שהחשד שעולה הוא שהאפוטרופוס מסתיר משיכות רבות שנעשהו לצרכיו האישיים ולא לצרכי המנוח אולם הכל בגדר חשד כיצד כדאי לפעול ?  האם כדאי להגיש בקשה למתן הוראות לבית המשפט לעינייני משפחה או שכדאי להגיש בקשה אחרת ? או בעצם תביעה נגד האפוטרופוס במסגרתה יתבקש מתן צו למוסדות פיננסים למסור פרטים למשל 7 השנים האחרונות . אבל אם אגיד תביעה אין לי טענות מבוססות מבלי לקבל את כל המסמכים קודם .... תודה  

  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
   
  • האפוטרופוס גנב כספים לפני הפטירה. מה עושים?
   עו"ד רוית טוב-לי | 05/11/2019 21:28

   ליאת, שלום,

   אני משתתפת בצער המשפחה על אובדן בן המשפחה.

   תחילה יש להגיש בקשה לצו ירושה על פי דין. היום במרכז זה מהר, מתקבל בערך בתוך חודש, ככל שאין התנגדויות וככל שלא תצוץ צוואה. 

   כרגע אין ליורשים מעמד לנקוט בהליכים כלשהם.

   ברגע שיינתן צו ירושה, עליכם להגיש תביעה לבית המשפט לענייני משפחה למתן חשבונות, ובמסגרתה לדרוש צווים לחשיפת הפרטה והדוחו"ת הכספיים שהגיש האפוטרופוס, וגם דפי תנועות בחודשים שקדמו לפטירה. 

   לפי המסמכים שיתקבלו תדעו כיצד להמשיך.

   שקלו אם לא נכון לשלוח מכתב התראה אסרטיבי בטרם נקיטה בהליכים.

   בגלל שאלו עניינים מורכבים, המצריכים מומחיות ספציפית, אני ממליצה בחום שתהיו מיוצגים ע"י עו"ד זמין, אמין ומנוסה, המומחה בירושה.

   בהצלחה,

   רוית   בברכה,

   רוית טוב-לי, עו"ד
   מנהלת פורום דיני משפחה 

   דניאל פריש 3, תל אביב
   טל': 03-6078888; מייל: ravit@tovly.co.il

   האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    
   • אפוטרופוס לקח כספים מכספי המנוח
    ליאת | 06/11/2019 00:31

    היי רוית ,
    צו ירושה על פי דין כבר יש . 
    את הפרטה והדוחות שהוגשו לאפוטרופוס כבר קיבלנו , מסתבר שהאפוטרופוס לא הגיש דוחות מאז 2013 ולכן אין לנו את הדוחות הכספיים בשנים האחרונות. גם הדוחות שהוגשו קודם לכן לא מפורטים מספיק . אדגיש האפוטרופוס שיש חשד  כספים לכיסו, לא רק שהתחמק מהגשת דוחות למרות דרישות שנשלחו אליו , גם מסרב להעביר ליורשים את המידע , מהבנקים  אנחנו לא יכולים לקבל מידע לפני הפטירה, האפוטרופוס היה האפוטרופוס של המנוח רק בחצי שנה האחרונה אך שלט במנוח גם לפני כן . אם מדובר בהליך של תביעה אז מי הצדדים את מי אני תובעת ? ואיך נקבעת האגרה ? אני קודם כל רוצה לבקש את כל הפירוטי חשבון ב7 השנים האחרונות וגם פרטים מקופות גמל ומבית האבות לראות אם נשארה למנוח יתרה להחזר . זו לא בקשה למתן הוראות למוסדות הפיננסים ולבית האבות ? זו ממש תביעה? את מי אני תובעת ? וכיצד נקבעת האגרה ? אני עוד לא רוצה לתבוע את האפוטרופוס כל עוד לא קיבלתי מסמכים . אם אני אגיש תביעה אז אוכל אחר כך להגיש שוב תביעה נגד האפוטרופוס ? תודה רבה

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
     
* משתמש רגיל מופיע בכתום רגיל
** משתמש בכיר מופיע בכתום דגוש