מתוך: פורום דיני עבודה
 
 • הודעות שוטפות
 • קובץ מצורף סתם עוד סיפור מבאס
  חתולי | 13/07/2019 19:22

  בסיוע עו"ס העוסקת בהשמה של בעלי מוגבליות התקבלתי לעבודה במפעל בתפקיד זוטר מסויים.

  המנהל הישיר שלי ( נכנה או פה באות כ' ) - שהוא למעשה מנהל בכיר במפעל , לאט לאט משך אותי לבצע תפקידי נהיגה קטנים פה ושם, ולאט לאט תפקידי הנהיגה גדלו והתארכו עד שאני כבר כמעט ולא עוסק במשרה המקורית אליה התקבלתי.

  לפעמים כ' שולח אותי לנסיעה עם טנדר פתוח שיש בו מיטען כבד שאי אפשר לאבטח לרכב , כלומר המיטען שט מאחורה , פוגע בדפנות בסיבובים , פעם אחת קרה כשהאטתי בסיבוב אז מישטח קטן של מטילי עופרת במשקל יותר מחצי טון החליק מקצה לקצה ופגע מאחורי הכיסא שלי , מעוצמת החבטה כמעט עף לי הראש אחורה , בנס הרכב לא התהפך והמטען לא עף החוצה והרג מישהו .

  הסיבה שאי אפשר לאבטח את המטען - כלומר לקשור אותו שלא יזוז ולא יפול ,היא מכיוון שאין ברכב אביזרי עיגון המתאימים למשטחים כבדים ונמוכים. הווים שבאים עם הרכב נימצאים בגובה הדפנות ומתאימים רק למטען שגבוה מגובה הדפנות . וכל זה למרות שמדובר ברכב חדש בן כחודשיים שאפשר היה להזמין אותו מראש עם אמצעי העיגון שצריך. התרעתי בפני כ' מספר פעמים על הבעיה הזאת אבל בכל פעם הוא פטר אותי ב "יהיה בסדר" , ומיטען כבד לא יכול לזוז כי הוא כבד , ושאר תירוצים , רק פעם אחת ניפלטו לו צמד המילים 'לא מעניין' .

  גם אחרי הקנייה היה אפשר ללכת לאיזו חנות שעושה התקנות זיווד לטנדרים , נידנדתי לו על זה הרבה . אבל כ' הוסיף חטא על פשע ורכש מאיזה חאפר חיקוי זול של אמבטיה לטנדר ( משטח הפלסטיק השחור ששמים מאחורה ) שלא מתאים לרכב הזה . וזה עשה יותר גרוע כי המשטח הזה מסתבר מאוד חלק , ומטרתו היא בעיקר להגן על הטנדר שלא יקבל שריטות ומכות.  הוא היה יכול וצריך במקום זה לקנות משטח ברזל נגד החלקה ,כמו שיש בהרבה טנדרים ומשאיות .

  בקיצור , ביום רביעי האחרון כ' שלח אותי להביא משהו מאיזה מפעל בעיר אחרת, כשהגעתי לשם העמיסו עם מלגזה על הטנדר מאחורה משטח קטנטן שמכיל קוביות ומוטות טיטניום במשקל של כ 150 ק"ג. המשטח הזה היה נמוך מגובה האמבטיה , וכאמור אין אביזרי עיגון על הריצפה , ולא יכולתי לאבטח את המיטען שלא יזוז. ונאלצתי לנסוע ככה , וכל הדרך חששתי שבעת בלימה יעופו אל ראשי אותן מוטות מהמשטח .

  כשחזרתי למפעל ניסער וניגשתי אל כ' ואמרתי לו שזו פעם אחרונה שאני נוסע עם מיטען שאי אפשר לאבטח . הוא שוב קישקש תירוצים כמו 'מיטען כבד לא יכול לזוז כי הוא כבד...

  מעבר לכך שזה מסוכן , לי , לסביבה , וגם למיטען , נידמה לי שזו עבירה על החוק לנסוע ככה או להכריח מישהו לנסוע ככה. אני לא יודע מה הסנקציות אבל אני מניח ששוטר יכול לתת קנס , אולי גם נקודות.  (אולי הזמנה לדין ? )

  בקיצור , למחרת , בעבודה כ' רצה שאשנע שוב מטען כבד ונמוך , ולמקום מרוחק של כשעה וחצי נסיעה.  צעקתי עליו שאתמול אמרתי לו שזו פעם אחרונה שאני נוהג עם מיטען כזה, ואמרתי לו שהוא ייסע בעצמו . צעקתי שאני לא עובד אצלו יותר והלכתי הביתה באמצע היום .

  מצבי הבריאותי לא ממש תקין, כפי שסיפרתי בראיון העבודה. ואני נוטל תרופות שגורמות לי בין היתר לעייפות. וככל שהנסיעות התרבו והתארכו , לפעמים כמעט נירדמתי וכמעט עשיתי תאונות. לפעמים הרגשתי שאני לא יכול להשלים את הנסיעה, ועצרתי בצד להתאושש .שזה כשלעצמו מפחיד ומסוכן בכביש 6 .

  צריך להבין ש המנהל כ' הוא ותיק וכריזמתי ויודע לסובב ולמרוח גם את הבעלים של החברה .

  יש לציין שעברה שנה מאז שהתחלתי לעבוד בחברה , והם אמורים לקבל מהמדינה איזה בונוס על כך שהם העסיקו בעל מוגבלות למשך שנה. הבונוס ניתן רק בתום השנה הראשונה. לאחר מכן הם לא מקבלים בונוס על כך שהם מעסיקים אותי.

  בקיצור, אני לא יודע מה לעשות. לא חושב שאני חוזר לעבודה ביום ראשון. האם יש לי עילה לתביעה?  האם אני יכול לתבוע את כ' בבית משפט לתביעות קטנות ? או שאני חייב לתבוע את החברה בבית דין לעבודה ?  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
   
  • יחס לעובד
   עו"ד לילך אקרמן | 14/07/2019 16:07

   שלום רב

   ראשית תביעה בעניין יחסי עובד מעביד היא אך ורק בבית הדין לעבודה.

   באשר לשאלתך על פניו לכל היותר ניתן לטעון להרעת תנאים אשר לאחר מתן התראה בכתב אם לא משתנה יכולה לזכות אותך בפיצויי פיטורים מלאים. ניתן גם לטעון כי מכוח מצבך הרפואי אתה לא יכול לעשות פעולות אלה אבל אז זה לשיקולו של המעסיק אם יש לו עבודה אחרת שתואמת את מגבלותיך או שלא.   בברכה,

   לילך אקרמן, עו"ד 

   מנהלת פורום דיני עבודה

   העמק 52, כפר יונה
   טל': 8833030 -077; מייל: lilachakerman@netvision.net.il

   האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    
* משתמש רגיל מופיע בכתום רגיל
** משתמש בכיר מופיע בכתום דגוש