מתוך: פורום פלילי
 
 • הודעות שוטפות
 • שאלה לעו"ד מורשתי
  יוסי ראובני | 05/05/2019 20:30

  שלום,

  הגישו נגדי כתב אישום. בית המשפט קבע דיון מיוחד לצורך טענות מקדמיות.

  בפועל, השופט קטע את עורך הדין שלי ולא אפשר לו לטעון את טענותיו, ואפילו העיר שלא עומדת לי טענה לאכיפה בררנית. כל זה בשלב מקדמי של הדיון, עוד לפני שהשבתי לאשמה ועוד לפני שנשמעו ראיות.

  מה המשמעות של התנהלות כזו?

  תודה

  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
   
  • מתי אמור בית משפט להחליט בטענה מקדמית שהועלתה?
   עו"ד אמיר מורשתי | 08/05/2019 09:10

   יוסי יקר,

   הרעיון של טענה מקדמית היא שדרך המלך היא להעלותה עם פתיחת המשפט ובטרם נשמעו ראיות ( ישנן אף טענות מקדמיות שאם לא מעלים אותם מיד, הרי האפשרות להעלותם בשלב מאוחר יותר מצריכה את רשותו של בית המשפט). סעיף 150 לחוק סדר הדין הפלילי קובע כי : 
    150. נטענה טענה מקדמית, יתן בית המשפט לתובע הזדמנות להשיב עליה, אולם רשאי  הוא לדחותה גם אם לא עשה כן; בית המשפט יחליט בטענה לאלתר, זולת אם ראה להשהות את מתן החלטתו לשלב אחר של המשפט; נתקבלה טענה מקדמית, רשאי בית המשפט לתקן את כתב האישום או לבטל את האישום, ובמקרה של חוסר סמכות - להעביר את הענין לבית משפט אחר כאמור בסעיף 79 לחוק בתי המשפט"

   כלומר, ישנם מקרים בהם בית משפט יכול להשהות את מתן החלטתו בטענה המקדמית לשלב מאוחר יותר במשפט, למשל אם רואה לנכון כי יש צורך לשמוע ראיות בתיק בטרם יוכל להכריע ואולם לבית המשפט סמכות מלאה להחליט בטענה המקדמית לאלתר עוד בטרם נשמעו ראיות במשפט ולפי דבריך בית המשפט אף קבע דיון מיוחד לצורך כך- ומכאן שפעל כדין. כמובן, אם טענתך המקדמית הייתה נכונה, הרי תוכל לערער על דחיית הטענה המקדמית במסגרת הערעור על פסק הדין כולו.

   מקווה שהייתי לך לעזר
   בברכה,

   אמיר מורשתי, עו"ד
   מנהל פורום פלילי

   האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    
* משתמש רגיל מופיע בכתום רגיל
** משתמש בכיר מופיע בכתום דגוש