אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות

כמה זמן לוקח לרשום סימן מסחר?

הליך רישום סימן מסחר בישראל אורך, לרוב, חודשים ארוכים. ואולם, בנסיבות מסוימות, ניתן לזרז את בחינת הבקשה ולקצר את התהליך באופן משמעותי. סקירה מקצועית. שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום זכויות יוצרים
כמה זמן לוקח לרשום סימן מסחר?
הליך רישום סימן מסחר בישראל אינו הליך קצר. לרוב, חולפים חודשים ארוכים מעת הגשת בקשה לרישום סימן מסחר ועד שהיא נבחנת בבחינה ראשונית על ידי בוחני מחלקת סימני המסחר ברשות הפטנטים, זאת, עקב העומס הרב הרובץ על כתפי המחלקה, הנדרשת לדון בבקשות רבות לרישום סימני מסחר חדשים המוגשות אליה, חדשות לבקרים. 

בפועל, חולף פרק זמן של למעלה משנה מעת הגשת הבקשה לרישום סימן מסחר ועד לקיבולו של הסימן ורישומו בפנקס סימני המסחר. ואולם חשוב לציין כי היה ובסופו של תהליך יקובל הסימן לרישום, יחשב מועד הגשת הבקשה לתאריך הרישום של הסימן. 

יחד עם זאת במקרים מסוימים יכול מבקש הבקשה לרישום סימן מסחר לבקש בחינה מהירה של בקשתו, תוך עקיפת בקשות קודמות המונחות על שולחנה של מחלקת סימני המסחר. 

כך, בתקנה 22(ג) לתקנות סימני המסחר, 1940 נקבע כי מבקש שיש לו נימוקים סבירים לכך, רשאי להגיש לרשם סימני המסחר בקשה מנומקת לבחינה על אתר של בקשתו. בקשה זו יש לתמוך בתצהיר, המאומת על ידי עורך-דין, והמפרט את העובדות המקימות את הבקשה והיא כרוכה בתשלום אגרה (המתווספת על האגרה ה"רגילה" המתלווה לעצם הבקשה לרישום סימן מסחר).

"נימוקים סבירים" לקבלת הבקשה לבחינה על אתר הם, בהתאם להוראת עבודה הע'-30.8 של לשכת סימני המסחר, נימוקים אלו: 

1. נעשה שימוש בסימן על ידי גורם שאינו מורשה לכך.
2. ישנה כוונה להגיש בקשה בינלאומית על בסיס הבקשה הלאומית.
3. הסימן הוגש בעבר ונתבקשו בו שינויים שלא ניתן היה לבצע במסגרת הבקשה הראשונה.
4. הסימן היה רשום בעבר ונמחק עקב טעות.
5. ישנה כוונה לתת בסימן רשות שימוש לאחרים.
6. נימוקים מיוחדים נוספים שעל פי שיקול דעת המחלקה, יוחלט לראות בהם כסיבות מוצדקות. 

קיבול הבקשה לבחינה על אתר סולל את הדרך, במקרים רבים, להשלמת התהליך בפרק זמן קצר משמעותית מהמסלול הרגיל. זאת, מאחר והבחינה הראשונית של הבקשה הנערכת על ידי בוחני מחלקת סימני המסחר מתבצעת, לרוב, תוך ימים ספורים מעת הגשת הבקשה. לעתים קרובות עשויה להיות ל'קפיצת הדרך' ולקיצור ההליך משמעויות משפטיות ומסחריות קריטיות.  

מניסיוננו, לאופן ניסוח הבקשה והתצהיר הנלווה אליה משמעות מכרעת ביחס לסיכויי הקבלה של הבקשה ולעתים אף השלכות עקיפות על הליכי אכיפה עתידיים. אשר על כן חשוב לנהל את ההליך באופן מושכל ובליווי עו"ד המתמחה בתחום ובעל ניסיון בהליכים מסוג זה. 


שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום זכויות יוצרים
אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק