אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום צרכנות | תביעות קטנות 09:41   08/07/2020 תביעה אזרח ישראלי המתגורר בתאילנד הייאפשר להגיש תביעה ולבקש במקביל בקשה להיתר המצאה אל מחוץ לתחום. ככל ויש צורך בסיוע נוסף, אני עו...
  • פורום עורכי דין 09:40   08/07/2020 פנה לפורום דין הצבאי בברכה,  צבי שמיר, עו"ד מנהל פורום הוצאה לפועל  צה"ל 26, גן יבנה טל': 072...
  • פורום דיני עבודה 09:39   08/07/2020 המשך לא ברור מהה זה שסוכם אחרת?? בברכה,  עדי אורן פריאנטי, עו"ד מנהלת פורום דיני עבודה שד...
  • פורום ביטוח לאומי 09:33   08/07/2020 דחוף מאי קבלתי דמי אבטלה ב6 לחודש. יוני קבלתי דמי אבטלה 7 לחודש. יולי לא קבלתי עדיין. מה עלי לעשות?
  • פורום דיני חוזים 09:03   08/07/2020 איחורי בתשלומי מלגה כבר למעלה מחודש אני רודפת אחרי הסתדרות הסטודנטים בקשר לפעימה הראשונה שעדיין לא נכנסה לי לחשבון, ב...

הוזמנתי לעדות בהליך גירושין ברבנות - כיצד להיערך?

  • 18/02/2016
  •   מאת: מערכת
  • צפיות: 5711
תביעת גירושין המתבררת בבית הדין הרבני היא תביעה משפטית לכל דבר ועניין, המורכבת משמיעת עדויות, חקירות נגדיות, הגשת תצהירים, סיכומים, ומתן פסק דין. בדומה להליכים משפטיים אחרים, גם בתביעת גירושין צריך לדעת לנקוט באסטרטגיה נכונה, אסטרטגיה שתכלול גם הכנת עדים לקראת עדותם. שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני משפחה
הוזמנתי לעדות בהליך גירושין ברבנות - כיצד להיערך?

כיצד מתנהל הליך גירושין בבית הדין הרבני? 

משמוגשת תביעת גירושין לבית הדין הרבני, ייקבע מועד לדיון בפני שלושה דיינים אשר יידונו בתביעה. כמו כן, תביעת גירושין, היא כאמור ככל תביעה משפטית, וכדי לנצח בה, על המבקש להתגרש להוכיח את העובדות שלאורן קמה עילת גירושין. עילות גירושין בהתאם להלכה היהודית כוללות: מום, אי סיפוק מיני, אלימות, בגידה (בלשון הלכתית מדובר "במעשה כיעור או אם האישה "זנתה"), ועוד. ככל שהוכחה עילת הגירושין, בית הדין יפסוק כי יש להורות על גירושי בני הזוג, ועל בן הזוג לתת גט לאשתו. 

מהי חקירה נגדית? 

תכליתה של החקירה הנגדית הוא לעמת את העד עם ראיות אשר יכולות לסתור את העדות אותה מסר. מדובר בזכות שמוקנית לכל צד בהליך משפטי, בין אם מדובר בהליך אזרחי או פלילי, וגם במסגרת ניהול תיק גירושין. 

ישנם שני סוגים של חקירות בבית הדין הרבני, חקירה ראשית שנערכת ע"י העו"ד שזימן את העד לעדות, וחקירה נגדית שנערכת ע"י עורך הדין של הצד השני. חקירה ראשית צריכה להיות כללית, ועל החוקר לא להנחות את העד הנחקר על ידו. לעומת זאת, במסגרת חקירה נגדית ניתן "להכניס מילים" לעד ולשאול שאלות מנחות שתשובתן היא "כן או לא". 

דיוני גירושין בבית הדין הרבני מלווים לא אחת בכעס והתפרצויות זעם, המביאות להכפשות, צעקות והעלבות הדדיות במהלך הדיונים. לא אחת גם, כפועל יוצא, החקירות הנגדיות הנערכות במסגרת דיוני הגירושין, נעשות בצורה מתריסה מעליבה ותוקפנית. 

זומנתי לעדות בבית הדין הרבני - כיצד עליי להיערך לקראתה?

עדות בבית המשפט עשויה להלחיץ, שכן לא לכל אחד יש ניסיון בהופעה והצגת טיעונים בפני טריבונל שיפוטי. לכן, אם זומנת לבית הדין הרבני, עלייך להיערך לעדות, בין אם אתה הצד המבקש להתגרש או הצד הנתבע, או רק עד שזומן לעדות מטעם מי מן הצדדים. במסגרת היערכות לעדות, רצוי לקחת בחשבון את הנושאים הבאים, אך לא רק: 

• רצוי לערוך סימולציה בפני עורך הדין: לקראת החקירה הנגדית, רצוי מאוד לערוך סימולציה בפני עורך הדין שלך או עורך הדין שזימן אותך לעדות. הסימולציה אמורה לכלול שאלות אפשריות שתישאלנה ע"י עורך הדין של הצד השני, כמו כן הסימולציה עשויה להכין אותך לאופן בו תוצגנה התשובות מטעמך. סימולציה בפני עורך דין עתידה להכין אותך באופן מרבי ומיטבי לעדות ולחקירה הנגדית בפני בית הדין ולנסוך בך ביטחון לקראתה, ולכן חשוב מאוד לערוך אותה. 

• יש לקחת בחשבון שחקירה יכולה להיערך במשך זמן רב: עלייך לקחת בחשבון שעדותך, והחקירה הנגדית לאחריה, עשויות לקחת זמן רב, על כל המשתמע מכך. לכן, חשוב שתיקח עמך בקבוק מים, שתישן טוב ערב לפני, ותתכונן נפשית לקראתה.

• תהיה מוכן לחקירה אגרסיבית: במסגרת ההכנה לחקירה הנגדית, רצוי שתהיה מוכן לכך שהחקירה עשויה להיות אגרסיבית. תפקידו של עורך הדין של הצד השני הוא לא להיות נחמד אליך, אלא לערער את ביטחונך האישי, לבלבל אותך, ואף להטעות אותך לעיתים, כדי "לחלץ" ממך אמירות שתוכלנה לסייע ללקוח שלו. אסור אומנם לעורך הדין המקיים חקירה נגדית להשתמש בשפה בוטה, אך לא תמיד ברור מהו הקו הדק שבין חקירה אגרסיבית מותרת, לבין חקירה אסורה. לכן, עלייך להיות מוכן לחקירה לא קלה. 

• תהיה מוכן לשאלות נוקבות ואישיות: לא רק שעלייך להיות מוכן לחקירה ארוכה ואגרסיבית, עלייך גם להיות מוכן לכך שתישאל שאלות אישיות ואף מביכות. רצוי לערוך הכנה עם עורך דינך בנושא, שבמסגרתה יובהר לך מהן השאלות האישיות המותרות ומהן שאלות אישיות שאינן רלוונטיות ומותרות, שבגינן תוכל לבקש מהדיינים שלא לענות עליהן. 

• אל תרצה אף אחד במסגרת החקירה הנגדית: עלייך לזכור שאינך צריך לרצות את הצד השני במסגרת החקירה הנגדית. עלייך לענות רק על מה שאתה יודע, ורק על מה שאתה יכול להעיד ממקור ראשון. אל תסיק מסקנות, ואם אינך זוכר דבר מה או אינך יודע תשובה לשאלה מסוימת, כך תשיב.

• תעיד דבר אמת ותהיה רגוע: בסופו של דבר, תכליתה של החקירה הנגדית ועדותך היא לסייע לחקר האמת. על כן, תעיד אמת במסגרת עדותך. תאמין בעצמך, בסופו של דבר, זהו המתכון הבטוח ביותר לצלוח את העדות לה זומנת בבית הדין הרבני. 

שאלות בנוגע לנושא? כנסו ל - פורום דיני משפחה
אין בתוכן דלעיל משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי; כמו כן התוכן דלעיל אינו מתיימר להיות מדויק ו'/או מקיף ו/או עדכני, והמסתמך על המידע עושה זאת באחריותו ועל דעת עצמו בלבד.
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק