אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

"הכל בגלל שאת מרוקאית" - האם זו עילה לתביעת דיבה?

  • הוצאת דיבה בקבוצה
    אלינור | 01/12/2021 15:08

    מדריכה בקבוצה שהודרכתי בה רבה איתי ומול כולם הכפישה את שמי ואמרה שהכל בגלל שאני מרוקאית. נעלבתי והלכתי משם מושפלת. אנחנו בקבוצה 12 בנות. 

    רציתי לדעת האם יש עילה לתביעה?

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • "הכל בגלל שאת מרוקאית" - האם זו עילה לתביעת דיבה?
      עו"ד תום שנפ | 09/12/2021 15:45

       

      אלינור שלום,

      יש לחלק את התשובה לשני חלקים :
      (1) האם האמירות מהוות פרסום?
      (2) האם תוכן ההודעות מהווה לשון הרע?

      לגבי החלק הראשון – סעיף 2 לחוק איסור לשון הרע, מגדיר מהו פרסום. כך סעיף קטן (א): "פרסום, לענין לשון הרע – בין בעל פה ובין בכתב או בדפוס, לרבות ציור, דמות, תנועה, צליל וכל אמצעי אחר" בסעיף קטן (ב), המחוקק ממשיך ומדגים כך: "רואים כפרסום לשון הרע, בלי למעט מדרכי פרסום אחרות  –(1)אם היתה מיועדת לאדם זולת הנפגע והגיעה לאותו אדם או לאדם אחר זולת הנפגע".
      מהגדרת הסעיף, כמו גם מהפסיקה הרווחת בתחום, לא יכול להיות מחלוקת שרכיב הפרסום מתקיים בעניינך. אמירות מכפישות שנאמרו אודותיך על ידי המדריכה, לאזניי גורמים אחרים, אכן מהווים פרסום.

      לגבי החלק השני – יש לבחון את תוכן הפרסום. יש לבחון מה בדיוק נאמר, והאם זה עונה על ההגדרה של לשון הרע, בפסיקה ובחוק. על פניו אציין, כי בהתאם לסעיף 1 לחוק, "לשון הרע היא דבר שפרסומו עלול – לבזות אדם בשל.. גזעו". מכאן, שהתייחסות גזענית הנוגעת למוצאך, אכן יכולה להקים עילה לתביעת לשון הרע. עם זאת, וכפי שציינתי לעיל, יש לבחון את תוכן האמירות עצמן, ובמדוייק. לצורך כך, ממליץ לפנות לייעוץ פרטני.
      מקווה שהייתי לך לעזר.



      בברכה,
      תום שנפ, עו"ד
      מנהל פורום לשון הרע
      ה' באייר 39, ראשון לציון
      טלפון: 050-8550611 ; מייל: [email protected]

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום תאונות דרכים 18/08/2022 | 16:40 נזק פח לרכב שלום,ראשית אם תתקן לבד ללא חוות דעת שמאי אתה מסתכן באי קבלת תשלום כלל, שכן נזקי פח יש להוכיח באמצ...
  • פורום בתי משפט 18/08/2022 | 16:18 לא נאמר בשום מקום "כאשר תועלה דרישה... נאמר במפורש - אם נדרשת חקירה על פי שיקול הדעת של בית המשפט.
  • פורום צרכנות | תביעות קטנות 18/08/2022 | 16:17 שייט תודה ליאור.החברה אמרו שיחזור אלי עם תשובה.זה היה לפני שבועיים נתן להם עוד שבוע ואז אפנה אילך.
  • פורום דיני ביטוח 18/08/2022 | 14:41 שאלת המשך ראשית תודהאני לא ראיתי שזה מוגדר.אני מפרש את המונח "אינו עומד ברשות עצמו " כמשמעותו.אני רווק , שג...
  • פורום דיני חברות 18/08/2022 | 13:51 פירוק חברה כן בברכה, משה כאהן, עו"ד מנהל פורום דיני חברות שד' שאול המלך 35, ת"א טל': 03-691477...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק