אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

כוחו של הבעלים במו"מ מול היזם

  • מה פרוש " ראה וקדש" בתמ"א
    פאני | 09/02/2021 12:55

    הסבתא שלי קבלה הסכם תמ"א מעו"ד הדיירים .  היא בקשה מו"מ עם היזם . אמרו לה שעו"ד הדיירים ערך מכרז של " ראה וקדש" . אין מה לשנות או לנהל משא ומתן עם היזם . היא לא מבינה מה הפרוש :של " ראה וקדש" : כי באופן הגיוני היא טוענת : היזם רוצה לקנות אז היזם צריך להציע לה משהו בשביל למכור ,לכן היא חושבת שיש להסב את האמרה  "ראה וקדש" על היזם !!!

    איך אני אסביר לסבתא את המושג "ראה וקדש " 

    תודה לכם 

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • כוחו של הבעלים במו"מ מול היזם
      עו"ד הדר פינק טבת | 10/02/2021 10:57

      שלום, פאני

      ככל שאני מבינה את הדברים נכונה משאלתך, עורך הדין מטעם הבעלים קבע מראש תנאים, שאותם הציב ליזמים שונים במסגרת מכרז. מבחינה חוזית ניתן לראות בכך "הצעה". לפי אותם תנאים מי שענה עליהם במלואם ונבחר כזוכה במכרז ביצע למעשה "קיבול", כלומר קיבל עליו את מלוא התנאים בשלמותם, ללא יכולת שינוי. (הדברים מעט שונים משפטית, אבל זהו הסבר שמשקף את המצב באופן שניתן להבינו, אני מקווה, יותר בקלות). 

      ועל כן, מרגע שנתגבשה ההסכמה בין הצדדים מדובר בחוזה מחייב לכל דבר ועניין.

      לפיכך, עורך הדין מסביר, כי אין מקום לשנות את התנאים, שכן על בסיסם הוכרז היזם כזוכה במכרז. 

      מה שהייתי מציעה לכם לבדוק זה האם ניתן לעורך הדין המנדט מלכתחילה לנהל מכרז באופן הזה, האם דובר על הצעה או על הזמנה להציע הצעות, האם התנהלה התמחרות בין היזמים השונים וכיו"ב, כדי להבין האם נבחרה באמת ההצעה הטובה ביותר עבור הדיירים.

      בכל מקרה, אין מקום להבחנה בין הבעלים לבין עצמם, למעט ביחס לתנאים המקובלים, כגון הטבה לקשיש, שאולי סבתך זכאית לה, או כמובן על בסיס זכויות שאינן שוות ברכוש המשותף.

      מקווה שהבהרתי את הדברים

      בהצלחה



      בברכה,

      הדר פינק טבת, עו"ד
      מנהלת פורום תמ"א 38
      ביאליק 3, חיפה

      טלפון: 077-4049484 , מייל: [email protected]

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
בחזרה ל - פורום תמא 38
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום דיני צבא 22/09/2021 | 08:00 החרמת טלפון היום הקצין ניסה להחרים לי את הטלפון. לא נתתי לו והוא רוצה להעלות אותי משפט על סירוב פקודה. אני י...
  • פורום דיני נזיקין 22/09/2021 | 07:29 ויתרון נוסף על פי סעיף 77(א) לחוק בתי המשפט, ניתן להגיש את התביעה הנגררת לאותו בית משפט שנתן את פסק הדין הפלי...
  • פורום צרכנות | תביעות קטנות 22/09/2021 | 07:16 חיוב ללא אישור על מחשב נייח ללא קבל... שלום, בוצעה פניה לרכישת מחשב מחברה מוכרת, לאחר מספר ימים קבלתי פניה מנציג החברה כי המוצר אינו ז...
  • פורום דיני מיסים 22/09/2021 | 05:13 מס מכירה ורכישה שלום, אני מעוניינת להבין את הנושא של מס רכישה ומכירה/שבח. אני רווקה רוכשת על שמי דירה חדשה מקבלן...
  • פורום נדלן ודיני מקרקעין 22/09/2021 | 05:09 מס מכירה שלום, אני מעוניינת להבין את הנושא של מס רכישה ומכירה/שבח. אני רווקה רוכשת על שמי דירה חדשה מקבלן...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק