אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

האם ניתן לתבוע פוסק רפואי של המל"ל בגין רשלנות?

  • האם אפשר לתבוע פוסק רפואי ברשלנות מקצועית?
    אני | 15/06/2019 17:35

    אני רואה אמירות בפסיקה שאפשר לתבוע מומחה רפואי בגין רשלנות, האם יש אפשרות לתבוע פוסק רפואי (בועדה של הביטוח הלאומי) בגין רשלנות? או שיש להם חסינות (אם כן, איפה זה נקבע)?

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • האם ניתן לתבוע פוסק רפואי של המל"ל בגין רשלנות?
      עו"ד מיכל סטרוגו | 15/06/2019 22:53

      שלום רב,

      למרות שמן הראוי היה להפנות השאלה לפורום ביטוח לאומי, אנסה להשיב בקצרה.

      פוסק רפואי של הביטוח הלאומי, מתמנה על ידי שר העבודה והרווחה והמוסד לביטוח לאומי ממנה אותו להיות רופא מוסמך ('מעין שופט') שיפסוק מטעמו בועדות. 

      פעמים רבות, לאחר פסיקת מומחה רפואי בועדה של המל"ל, כפי שקורה גם בפסיקת מומחה מטעם בית משפט, עולה תחושה כי נגרם עוול שפעמים רבות גורם גם לנזק משמעותי למי שגם כך יש לו נכות ופגיעה פיזית לעיתים קשה. התחושה הרווחת בקרב הציבור היא, שאותם פוסקים, שמקבלים את מינויים כפוסקים בוועדות ואת שכרם מהמוסד לביטוח לאומי, אינם יכולים להיות אובייקטיביים והפסיקות שלהם לעיתים אינן הוגנות. (מסיבה זו היו מספר ניסיונות להקים גוף עצמאי חיצוני שאינו תלוי במל"ל שבו יתקיימו דיוני הועדות הרפואיות - עד כה ללא הצלחה).

      סעיף 122א' לחוק הביטוח הלאומי מאפשר למי שרואה עצמו נפגע מהחלטה של פוסק רפואי בועדה או סבור שניתנה ברשלנות, להגיש ערעור לפני ועדת ערר של המל"ל בתוך 90 יום מקבלת ההחלטה. 

      במידה והנפגע מהחלטת הפוסק, אינו מרוצה מהחלטת וועדת הערר, יכול לפנות לבית הדין האזורי לעבודה שלאחר דיון, ברוב המקרים מחזיר את הדיון לוועדת הערר, עם המלצות או הערות.

      לא מצאתי פסיקה שדנה בשאלה אם ניתן לתבוע פוסק של המלל בגין רשלנות רפואית, אך אני סבורה, שלאור העובדה שחוק ביטוח לאומי קבע כללים ברורים לגבי דרכי פעולה במקרים בהם הנפגע סבור כי פסיקת הפוסק הרפואי רשלנית ו/או לא מקצועית וכיוב' - במידה ותוגש תביעה בגין רשלנות רפואית לבית משפט, כנגד אותו רופא באופן אישי, שלא במסגרת החוק, קיים סיכוי סביר כי עמדת ביהמ"ש תהיה, כי אינו מוסמך לדון בתביעה שכזו.

      מקווה שעניתי על שאלתך.


      מאחלת רק בריאות,


      מיכל





      בברכה,

      מיכל סטרוגו, עו"ד
      מנהלת פורום רשלנות רפואית

      בר כוכבא 23 (V Tower), בני ברק
      טלפון: 03-5114014 ; מייל: michalstrugo@mfs-law.com

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום תמא 38 22/07/2024 | 19:25 סירוב לא משהו קונקרטי, בעיקר מיילים רבים שהיזם אינו טוב, ואינו נותן תמורה טובה לדיירים, שלו יש יזיים שי...
  • פורום דיני ביטוח 22/07/2024 | 16:08 ביטוח מקיף היי עשיתי תאונה ואני נדרש לפנות את הרכב כי הוא מפריע לתנועה אך חברת הביטוח כבר במשך יומיים איננה ...
  • פורום זכויות יוצרים 22/07/2024 | 12:33 שימוש תמונות בולים בספר חינוכי האם ניתן להשתמש בתמונת בולים ישראלים בספר חינוכי דיגיטלי?
  • פורום דיני תעבורה 22/07/2024 | 11:39 נהג חדש ועונשים אני נהג חדש שאמור לסיים את תקופת הנהג חדש ב 24.8 ומצלמת מהירות צלמה אותי כמה זמן לוקח לדוח כזה לה...
  • פורום דיני בנקאות 22/07/2024 | 10:29 לא מדויק כלל השיק לא הוצג טרם זמנו (ואם כן – לא בודקים בכלל כיסוי) אלא למרות שהוסכם בין הצדדים שהשיק יוצג בתאר...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק