אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

ייעוץ משפטי

 • חשד להפרת חוזה וזכויות יוצרים של אמנית
  ג'ולי | 08/06/2019 03:56

  שלום רב,


  אני אמנית שעוסקת בעיקר בציור ובעלת תואר תואר ראשון B.F.A באמנויות יפות.

  לפני כשנה וחצי חתמתי על חוזה עם אתר ישראלי (- שכתובתו מסתיימת ב- co.il) מסויים עם בעלים ישראלי, שעוסק בקנייה ומכירה של יצירות אמנות ישראליות מקוריות. בחיפוש אחר אותו אתר בגוגל התוצאה הראשונה מתארת אותו כחנות המציגה אמנות ישראלית מקורית לרכישה באינטרנט.

  מיותר לציין שאני חתמתי על חוזה זה בצד של האמנית. אני חתמתי מצידי בשם מלא, תאריך וחתימה והבעלים של האתר חתם מצידו גם בשם מלא, תאריך (אותו תאריך) וחתימה.


  החוזה קצר ומראש קראתי ווידאתי וקראתי ושוב ווידאתי שאני יודעת על מה אני חותמת. בחילופי מיילים שבינינו שלחתי לו כמעט מייד את ההסכם החתום והוא מצידו כעבור 10 דקות שלח את החתימה שלו על החוזה.


  מעולם לא ראיתי רווח מהאתר הזה, שעליו מפורט הרבה בחוזה - מונחים כמו "תוצע היצירה למכירה", "שינוי במחיר היצירה", "מכירה של יצירה" וכו'.

  לאחרונה החלטתי שאני רוצה לסגת מהחוזה והודעתי לצד השני - אני מצטטת מהחוזה "(להלן: "האתר") - על כך, על רצוני בכך. לראשונה הודעתי איך שפנה אליי - בדוא"ל. כעבור יום יומיים כשלא ענה ולא הורדתי מהאתר שלו, שלחתי עוד מייל, וכעבור יום יומיים, כששוב "מככבת" ו"מככב" שמי באתרו, וכשלא קיבלתי עוד אף תשובה ניסיתי ושלחתי עוד מייל וחוזר חלילה. כעבור כמה מיילים החלטתי (במייל הראשון עשיתי את הטעות ורשמתי לו את מספר הטלפון הנייד שלי) להתקשר אליו. התקשרתי מהנייד - שלי - והוא לא ענה ולא חזר - סינן.

  עברו מספר דקות והתקשרתי אליו ממספר טלפון נייד אחר של קרובה שלי שהיתה לידי. כעבור שני צלצולים הוא ענה. ביקשתי אז שיוריד כל דבר שקשור בי מאתרו. כששאלתי ענה שלא קיבל את המיילים ששלחתי לו ושלח לי בווטסאפ מייל שהוא אמר עדכני.

  שלחתי את בקשתי שוב למייל שהוא רשם לי דרך הווטסאפ שעדכני, וכעבור לא הרבה זמן הוא הגיב לי למייל לכתובת זו שלו ששלחתי, - ש"ירד לפי בקשתי" ואז חתם את שמו. שמחתי וקיוויתי שבכך יסתיים, אך כמו שחתמתי איתו את שיחת הטלפון שבה ביקשתי ממנו להוריד כל זכר לשמי ולעבודות שלי ולתמונת הפרופיל שהוא שם לצד שמי באתרו (שדרך אגב מעולם לא נתתי לו את אישורי להשתמש בה, לא שלחתי לו אותה כקובץ נפרד מלבד היצירות שלי שהעלה לאתרו ששלחתי לו - זוהי תמונה שאני מצולמת בה ואני צילמתי אותה וזכויות היוצרים לגביה הן לגמרי שלי), ולצד שמי ותמונת הפרופיל שהוזכרה לעיל שהוא בחר לשים באתרו, הוא "בחר" לשים גם כמה מילים עליי - שלא נועץ בי לגביהן ולא הראה לי/ שלח לי/ שאל לדעתי - "איך זה נראה לך?" - כאמור חתמתי את שיחת הטלפון הנ"ל ב- "אם לא אראה שירד כל מה שקשור בי אז אתקשר אליך שוב, סבבה?" - וענה לי שכן.

  וכך לאחר ששלח לי את המייל שבו כתב שירד לפי בקשתי, בדקתי וראיתי שזה מבחינתי בעירבון מוגבל ביותר - רק האפשרות של קונים פוטנציאליים לקנות מיצירותיי ירדה מאתרו. כך גם בחיפוש שמי בגוגל - התוצאה הראשונה שיצאה מאז שהסכמתי בחוזה שלו להופיע באתרו ועד שהבעתי את רצוני להפסיק להיות משוייכת לאתר שלו  גם במיילים וגם בשיחה הטלפונית איתו שהזכרתי קודם, בה אישר שהבין את בקשתי והסכים - נשארה אותה תוצאה: כתובת האתר שלו, ואז כשלוחצים על הקישור, עם כתובת אתר האינטרנט שלו כמובן - ומופיע אתר האינטרנט שלו, ראו והגיעו (אני לחצתי, ראיתי והגעתי ל) לתמונת הפרופיל שלי, שהוא מצא באינטרנט באתרים לגיטימיים שאליהם העליתי את התמונה הזו.


  נתתי לו כמה ימים וקיוויתי שבזמן זה יוריד גם את השיוך שלי בגוגל ותמונתי, - שכאמור הועלתה ללא הסכמתי - ואת ה"כמה מילים על האמנית" - שאותו אדם, אם לא הובן עד כה, - שינה לאיך שהתחשק לו מבלי להיוועץ בי ומבלי לשאול אותי!


  בנוסף, בחיפוש תמונות באתר שלו יש גם 10 עמודים של תוצאות שנראות לי - האדם מן הרחוב - משוייכות לחיפוש גוגל אבל עדיין, אלה הן כמעט כל התמונות שנתתי לו את רשותי להעלות לאתרו. והכל, - עכשיו בבודקי - בעמוד הראשון. לא צריך לחפש רחוק.

  התמונות הן בקטן אבל כשסמן העכבר עובר מעליהן הן טיפה מוגדלות. ואפשר כמובן לשמור כל תמונה, בקטן אמנם, אך להוריד לכל מחשב (קליק ימני בעכבר...).

  כאמור עכשיו כשאני כותבת דברים אלה אני רוצה לדייק ובודקת בו זמנית, - ורואה ש- 4 תמונת מאותן יצירות שלי כבר הוכפלו בתוצאות התמונה האלה! רוב הכפילויות - הראשונה ששומרים היא יוצאת במחשב קטנה והשנייה עוד יותר קטנה אבל בכל זאת (!), ואחת הכפולות עוד יותר חוצפה - בתמונה הראשונה מוצגת יצירתי ברוחבה המקורי עם עיוות קל מאוד, וכך גם כששומרים אותה ופותחים בכל מחשב שלא יהיה, (- חוששתני); ואילו בתמונה השנייה מוצגת יצירתי בעוד עיוות, פחות קל - כריבוע במקום כמלבן!


  "חיכיתי חיכיתי ומי לא בא? מיכאל".

  אח"כ שלחתי לו בקשה בסמס ולא קיבלתי תגובה, אז בווטסאפ את אותה הודעה - בשתי ההודעות הזדהיתי ובאותו נוסח - ביקשתי שיתקשר אליי בדחיפות (כי הבנתי כבר שאחרת הוא לא יענה).

  אחר כך התקשר וזו לי עד כה היתה שיחת הטלפון השנייה והאחרונה שהתקיימה איתו. בשיחה זו פירטתי לו מה נשאר באתרו והבהרתי שוב את רצוני שלא יישאר זכר לשמי באתרו! - הוא מצידו אמר שמבין והסכים..

  ושוב חיכיתי וחיכיתי ונתתי לו עוד כמה ימים שישנה כמו שאמר, שהוא יבצע פעולה פשוטה וישנה! שיעיף אותי כבר מאתרו ה"מכובד"!

  ואז, לאחר 3 ימים, שלחתי לו את אותו נוסח של הודעה בווטסאפ והוא הגיב לי הפעם - כעבור שתי דקות (!) - "היי **** , בואי נדבר מחר. אדאג להעיף לגמרי כל זכר שלך מהאתר."

  אז שלחתי לו חזרה בדרך התקשורת המועדפת עליו כנראה עד כה - בווטסאפ - הבהרה שאני לא מתכוונת להמשיך לרדוף אחריו עד ימות בוא המשיח (זה תיאור שלי כאן באתר הזה שלכם, לא התנסחתי איתו ככה, פשוט נמאס לי להתעסק עם הבן אדם הלא ישר הזה ונשבר לי ממנו!) - ושאם הוא לא משתנע ואני לא שבעת רצון אני מתכוונת לפנות לעורך דין. הוא בתגובה שלח לי משהו לא כ"כ יפה ומכבד - לא בושה לכתוב - "בואי נרגע".

  ושוב הבהרתי את רצוני ואת כוונותיי והוא שוב -"**** אני מבקש שתרגעי".

  בסופו של דבר נתתי לו אולטימטום להעיף אותי מאתרו עד למחרת אותו יום, ואם לא אני פונה לעורך דין, סיימתי ב'"יום טוב", הוא כתב "להתראות" ואני כתבתי "ביי".

  ביום למחרת ראיתי שהוא שינע כמה דברים ושלחתי לו עד כה את הווטסאפ האחרון, ופתחתי ב"ערב טוב... יש לך הארכה עד מחר בצהריים, ושוב הבהרתי את כוונותיי לפנות לעורך/ת דין. הווטסאפ הראה שני ויים כחולים שקיבל.


  עד כאן מי שקרא את סיפורי והתמיד - אז תודה!


  לשאלותיי:

  האם לגיטימי מבחינתי ובעיקר מבחינת דברים כאלה בחוק, להגיש נגד הבנאדם הספציפי הזה תביעה בבית משפט לתביעות קטנות, על עוגמת נפש רבה מאוד שנגרמה לי ועדיין נגרמת לי ולא רואה מתי זה יסתיים,  יזע ובמיוחד דמעות ?

  זאת תהיה טענה אחת בהגנתי.

  הטענה השנייה היא (אנא תקנו אותי אם אני טועה) - פגיעה של הנתבע בשמי הטוב, בשמה הטוב של התובעת. ?

  ואם כן, אז מה הסכום שמקובל לדרוש פיצויים במקרים כאלה, ובכמה מקרים באמת הצד התובע מקבל את רוב הסכום בפיצויים מהצד הנתבע?


  ושוב תודה לכל מי שטרח לקרוא את כל המגילה שלי! וגם כמובן למי שיענה!!

  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
  מסך מלא השב

  • ייעוץ משפטי
   עו"ד גיא קדם | 09/06/2019 20:47

   שלום ג'ולי,

   לצערי לא ניתן במסגרת האתר לתת ייעוץ משפטי פרטני. זה לא אתי ולא מקצועי.   בברכה,

   גיא קדם, עו"ד
   מנהל פורום זכויות יוצרים

   בר כוכבא 23, V TOWER, ק' 12, בני ברק 
   טלפון: 03-6515778; מייל: [email protected]

   האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
   מסך מלא השב

   • ככה חשבתי
    Julie | 11/06/2019 16:36

    כך חשבתי.

    תודה

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק