אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

שאלת הבהרה

  • שאלה מהותית בראיות
    רפאל | 20/05/2019 15:14

    להלן שאלתי: האם חוקר ילדים שחקר קטין בן 13 יכול להעיד (במקום הקטין) נגד הנאשם שהוא אביו של הקטין - גם מקום בו העדות של הקטין לא כשרה מכוח סעיף 4 לפקודת הראיות?

    יכולתי לחשוב על דעות לכאן ולכאן.

    מצד אחד נראה שהדבר אסור! שהרי העדת חוקר הילדים "עוקפת" את סעיף העדר הכשרות בפקודה.  

    מה גם שלפי סעיף 54א(ב) לפקודת הראיות - נאמר בסוגיה ספציפית ומסוימת (אחרת) שחוק הגנת ילדים גובר על פקודת הראיות, ומכאן אני למד שאם אין סעיף משנה כזה גם בנוגע לסעיף 4 לפקודה, הרי שהפקודה גוברת על חוק הגנת ילדים והחוקר לא יכול להעיד במקום הילד.

    מנגד חוק הגנת ילדים מכונה "חוק לתיקון דיני הראיות..." ומכאן ניתן אולי ללמוד שהוא גובר על הפקודה.

    על כל פנים אשמח מאוד לקבל את תשובה והפנייה לפסיקה ספרות תומכת.

    תודה מראש למשיב. 


    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • שאלת הבהרה
      עו"ד אמיר מורשתי | 21/05/2019 11:40

      על אילו עבירות האב מואשם?

      בברכה,

      אמיר מורשתי, עו"ד
      מנהל פורום פלילי

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

      • תשובת הבהרה
        רפאל | 22/05/2019 12:41

        כפי שרשמתי בגוף השאלה - שאלתי דנה במקרה בו מדובר בעבירה שבה לא כשר ילד להעיד נגד הוריו בבית המשפט לפי פקודת הראיות (למשל מקרה בו היה הילד עד לגניבה של אביו מחנות מכולת).

        תודתי מסורה בשנית ומראש על תשובה.

        רפאל

        האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
        מסך מלא השב

        • שאלה בנוגע לעדות של חוקר ילדים המעיד במקום הילד
          עו"ד אמיר מורשתי | 23/05/2019 19:18

          רפאל יקר, השאלה שלך היא תאורטית בלבד ואינה מתאימה לפורום הפלילי שלא נועד לסייע בהכנת עבודות אקדמאיות:  שכן חוק לתיקון דיני ראיות (הגנת ילדים) -1955 קובע בסעיף 2(א)  כי " אין מעידים ילד על עבירה המנויה בתוספת, שנעשתה בגופו או בנוכחותו או שהוא חשוד בעשייתה ואין מקבלים כראיה הודעתו של ילד על עבירה כאמור, אלא ברשות חוקר ילדים ובנוכחותו."- וכן סעיף 9. (א) עדות בעבירה המנויה בתוספת, שתועדה בידי חוקר ילדים בהתאם להוראות חוק זה, וכן זכרון דברים או דין וחשבון לענין חקירה שתועדה כאמור, שנרשמו בידי חוקר ילדים בשעת החקירה או אחריה – כשרים להתקבל כראיה בבית משפט." - עבירת הגניבה אינה עבירה המנויה בתוספת לחוק ומכאן שאין כלל חובה שחוקר הילדים יחקור ילד שהיה עד לעבירה וכמובן שחוקר הילדים בעבירות כאלו לא יכול להעיד במקום הילד!

          בברכה,

          אמיר מורשתי, עו"ד
          מנהל פורום פלילי

          האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
          מסך מלא השב

          • הבהרה נוספת
            רפאל | 24/05/2019 10:21

            שלום אמיר.

            אני לא עורך עבודה אקדמאית והשאלה שלי היא "מהותית" ואף "פרקטית". כנרה שלא נתתי דוגמה טובה ולכן אתן עכשיו: ילד בן 13 היה עד לאונס שביצע אביו בשכנה שלהם בבניין.

            במצב דברים זה עדות הילד לא כשרה לפי דיני הראיות (שהרי עבירת המין לא נעשתה בתוך המשפחה). ואולם חוקר ילדים הוא שיחקור את העד הקטין לפי דין (עבירת מין כשהעד תחת לגיל 14).

            ובכן, במצב דברים זה ברי כי הילד לא כשר להעיד בעצמו, והשאלה שלי היא האם חוקר הילדים רשאי להעיד במקום הילד בנסיבות הללו?

            (כך ל"עקוף" בעצם את אי כשרות עדות הקטין נגד אביו) נא חזור וראה מה כתבתי לגבי הטעמים לכאן ולכאן בפוסט הראשון שכתבתי בפורום.

            שוב תודה על הסבלנות וכן תודה מיוחדת למשיב לי.   

            האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
            מסך מלא השב

            • האם ילד כשיר להעיד נגד אביו בעבירת מין כנגד שכנה?
              עו"ד אמיר מורשתי | 02/06/2019 11:05

              רפאל יקר, אענה לך תשובה פרקטית לשאלתך - סעיף 4 לפקודת הראיות הקובע כי במשפט פלילי אין הורה וילד כשרים להעיד אחד לחובת משנהו כפוף לסעיף 5 לפקודת הראיות הקובע בין השאר כי :"  5.(א)  הסייגים שבסעיפים 3 ו-4 לא יחולו במשפט פלילי בשל אחד מאלה:(1) חבלת גוף                     או אלימות או איום באחד מאלה;" שים לב שהסייג הקבוע בסעיף 5(א)(1)  חל לא רק בנוגע לעבירות שנעברו כנגד הילד אלא אף במקרים בהם העבירה נעברה כלפי צד ג' דוגמת שכנה והיות ועבירת האינוס נחשבת גם כעבירת אלימות, הרי שלא עולה כאן בעיית כשרות להעיד ומכאן שחוקר הילדים יכול להעיד במקום הילד במקרה שאתה מתאר. בשולי דבריי, אעיר כי אני ער לכך שלכאורה ישנו סייג בסעיף 5(א) (2) לפקודת הראיות הדן בעבירות מין ומסייג הנושא רק כאשר הבן הוא המתלונן- אך הפסיקה ברוח הכלל הקבוע בסעיף 2 לפקודת הראיות הקובע שהכל כשרים להעיד, לא רואה בכך כהסדר שלילי ולמעשה הפסיקה מרחיבה מאוד החריג. מקווה שהייתי לך לעזר

              בברכה,

              אמיר מורשתי, עו"ד
              מנהל פורום פלילי

              האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
              מסך מלא השב

              • הערה חיונית!!!!
                רפאל | 03/06/2019 13:02

                שלום רב,

                צר לי אך אני לא מסכים איתך שעבירת אונס שביצע האב בשכנה תיכנס לסעיף 5(א)1 משום שאז אין טעם בהבאת סעיף 5(א)2 (עבירות מין בתוך המשפחה) לפקודת הראיות.

                מה גם שסעיף 5(א)2 מתייחס בנפרד לעבירות המין ולא מסייגם בדיבור מקובל כמו "על אף האמור בסעיף 5(א)1 ..."

                כמו כן, לא הצלחתי להבין את מה שכתבת בהערת הסיפא שלך.

                אשמח לקבל הבהרות במידה ואתה יודע מה התשובה.

                האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
                מסך מלא השב

                • המשך תשובה
                  עו"ד אמיר מורשתי | 04/06/2019 14:58

                  רפאל יקר, נתתי לך תשובה פרקטית קצת מורחבת ואף הסברתי לך שתשובתי ניתנה לך מבלי להתעלם מהאמור בסעיף 5(א)(2)- הפנייה למקורות בפסיקה שדנו בסוגיה חורגת ממטרות הפורום אשר כאמור נועדו ליתן מענה פרקטי שאינו מחייב משפטית לשאלות הגולשים ולא לסייע בהכנת עבודות אקדמאיות, או לבסס טיעונים משפטיים של עו"ד המעדיפים שאחרים יעשו עבורם את החיפוש המשפטי במאגרים. 

                  בברכה,

                  אמיר מורשתי, עו"ד
                  מנהל פורום פלילי

                  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
                  מסך מלא השב

                  • ובכל זאת שאלה אחרונה ברשותך
                    רפאל | 06/06/2019 13:27

                    שלום שוב לעו"ד מורשתי היקר.

                    ראשית - תודה על זמנך היקר למענה על שאלתי ובתוך כך על סבלנותך.

                    שנית - אינני עו"ד ואינני קשור לתיק בבית משפט בסוגיה הזו (ומוכרת לי הפסיקה עליה דיברת - ע"פ 7895/04 בעניין פלוני) אני גם לא עוסק בכתיבת עבודה אקדמאית (למרות שכתבתי כבר מאמר בנושא משפט הקשור לבית המשפט העליון...)

                    אני משפטן בהשכלתי וחוקר משטרה במקצועי ונדמה לי שלא הצלחתי להעביר את הסוגיה שלי כהלכה - סוגיה סופר מהותית בעניי בדיני ראיות שלדעתי אין לה תשובה בספרות ובפסיקה ועל כן בחרתי בפורום הנכבד הזה כדי להעלותה (ככל שהיא מעניינת את מנהלי הפורום כמובן). 

                    ברשותך אפרוש שוב את הסוגיה בכללותה:

                    מה קורה כאשר יש התנגשות בין סעיף 5(א) בפקודת הראיות (ראה מטה) השולל את הכשרות של עד קטין להעיד נגד הורהו לבין סעיף 9(א) לחוק הגנת ילדים המכשירה עדות קטין כראיה קבילה המובאת באמצעות חוקר ילדים?

                    אמחיש בדוגמא: האם חוקר ילדים שחקר קטין בן 13 בתיק פלילי בו היה הקטין עד לביצוע עבירת אונס שביצע אביו בשכנה בבניין, יכול להעיד (במקום הקטין) במשפט נגד הנאשם (אביו של הקטין) - גם מקום בו עדות הקטין לא כשרה כראיה מכוח סעיפים 4 ו-5 לפקודת הראיות? 

                    ציטוט מפקודת הראיות :

                    "4. במשפט פלילי אין הורה וילד כשרים להעיד האחד לחובת משנהו...

                    5. (א) הסייגים שבסעיפים 3 ו-4 לא יחולו במשפט פלילי בשל אחד מאלה:

                    (1) חבלת גוף או אלימות או איום באחד מאלה;

                    (2) עבירה לפי סעיפים 337 או 362 לחוק העונשין, תשל"ז-1977 (להלן – חוק העונשין), או לפי סימן י' בפרק ח' ולפי סימנים ה' (=ס' 345 אונס) או ו'1 בפרק י' לחוק העונשין, שעבר בן זוג נגד בן זוגו, הורה נגד ילדו או ילד נגד הורהו;

                    (2א) עבירה לפי סעיף 287 לחוק העונשין, לעניין הפרת צו הגנה לפי חוק למניעת אלימות במשפחה, תשנ"א-1991, או לעניין הפרת צו שיפוטי אחר לפי כל דין, שעניינו הגנת בן זוגו, ילדו או הורהו של המפר, מפניו; "

                    ציטוט מחוק הגנת ילדים

                    "9. (א) עדות בעבירה המנויה בתוספת, שתועדה בידי חוקר ילדים בהתאם להוראות חוק זה, וכן זכרון דברים או דין וחשבון לענין חקירה שתועדה כאמור, שנרשמו בידי חוקר ילדים בשעת החקירה או אחריה – כשרים להתקבל כראיה בבית משפט." 

                    "תוספת

                    (סעיף 2)

                    (א) עבירות לפי סעיפים 199 עד 214, 345 עד 351 לחוק העונשין.... "

                    ניתן היה לחשוב על תשובה לכאן ולכאן.

                    מצד אחד נראה שהדבר אסור! שהרי העדת חוקר הילדים "עוקפת" את סעיף העדר הכשרות בפקודה.  

                    מה גם שלפי סעיף 54א(ב) לפקודת הראיות - נאמר בסוגיה ספציפית ומסוימת (אחרת) שחוק הגנת ילדים גובר על פקודת הראיות, ומכאן ניתן ללמוד שאם אין סעיף משנה כזה גם בנוגע לסעיף 4-5 לפקודת הראיות, הרי שהפקודה גוברת על חוק הגנת ילדים והחוקר לא יכול להעיד במקום הילד.

                    מנגד סעיף 9(א לחוק הגנת ילדים מכונה "חוק לתיקון דיני הראיות..." ומכאן ניתן אולי ללמוד שהוא גובר על פקודת הראיות באשר הוא מביא עמו תיקון.

                    אודה שוב ומראש על תשובתך המלומדת.


                    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
                    מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
בחזרה ל - פורום פלילי
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום הוצאה לפועל 23/07/2019 | 01:03 אין החלטות רשם, בינתיים מטילים עיקו... יש לי תיק מזונות במסלול מקוצר. הגשתי טענת פרעתי ובקשה לעיכוב הליכים והגבלות עד לבירור הבקשה. בינת...
  • פורום בתי משפט 23/07/2019 | 00:56 שאלה נוספת באותו העניין בהמשך לנושא הגשת הערעור, האם עדיף באמת לפנות למחוזי ולהגיש ערעור או אולי כדאי לגשת שוב לסיוע המשפ...
  • פורום עורכי דין 23/07/2019 | 00:42 שאלה נוספת האם עדיף לגשת מחדש לסיוע המשפטי ולהגיש בקשה חדשה (ולהתחיל את כל התהליך מחדש) או כן להגיש ערעור?
  • פורום פלילי 22/07/2019 | 23:39 גניבה מחנות שלום, מעדתי..היום מעדתי והכנסתי לכיס מוצר קטן שעולה 10 שח. ויצאתי מהסופרפארם מבלי לשלם.הקבט יצא א...
  • פורום דיני בנקאות 22/07/2019 | 23:09 שיק בנקאי ועיקול על שם בעל החשבון שלום רב,התשובה שלילית. השיק הבנקאי הוא של הבנק ולא של בעל החשבון. שמחתי להיות לעזר,   בכב...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק