אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

פטור ממס שבח במכירת 2 דירות לצורך רכישת דירה אחרת

  • מס שבח במכירת שתי דירות
    גיל | 13/05/2019 14:09

    ברשותי שתי דירות ישנות שאנמ מעוניין למוכרן ולקנות דירה חדש בערך של שניהם . ידוע לי שיש מסלול כלשהו המאפשר פטור ממס שבח במכירת שתי דירות . האם נכון הוא הדבר ? ואם כן מהו המסלול ? 

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • פטור ממס שבח במכירת 2 דירות לצורך רכישת דירה אחרת
      לילך עתני, עו"ד ונוטריון | 15/05/2019 16:26

      שלום גיל,

      המסלול קבוע בסעיף 49ה לחוק מיסוי מקרקעין:

      49ה. (א) על אף הוראות סעיף 49ב, המוכר דירת מגורים מזכה (בסעיף זה – הדירה הראשונה), יהיה זכאי לפטור ממס במכירתה, אם התקיימו כל אלה:

      (1) במועד המכירה של הדירה הראשונה יש בבעלותו, דירת מגורים נוספת אחת בלבד (בסעיף זה – הדירה הנוספת); 

      (2) המוכר מכר את הדירה הנוספת בפטור ממס, בתוך 12 חודשים מיום מכירת הדירה הראשונה; 

      (3) סכום השווי של הדירה הראשונה ושל הדירה הנוספת, יחד, לא עלה על 1,986,000 שקלים חדשים; 

      (4) המוכר רכש בשנה שלפני מכירת הדירה הנוספת או ירכוש בשנה שלאחר מכירתה, דירת מגורים אחרת כהגדרתה בסעיף 9(ג), בישראל או באזור כהגדרתו בסעיף 16א (בסעיף זה – הדירה החלופית), בסכום השווה לשלושה רבעים לפחות משווי הדירות כאמור בפסקה (3); הדירה החלופית לא תבוא במניין הדירות כאמור בפסקה (1). 

      (א1) על אף הוראות סעיף 49ב, התקיימו במוכר דירה ראשונה הוראות סעיף קטן (א)(1), (2) ו-(4), וסכום השווי של הדירה הראשונה והדירה הנוספת, יחד, לא עלה על 3,303,000 שקלים חדשים, יהיה המוכר זכאי לפטור ממס במכירה של הדירה הראשונה, על סכום השווי להפרש שבין 1,986,000 שקלים חדשים לבין סכום השווי של הדירה הנוספת; את יתרת סכום השווי של הדירה הראשונה יראו כדמי מכר של זכות אחרת במקרקעין אשר שווי רכישתה הוא חלק יחסי מהשווי של הזכות כולה, כיחס שבין חלק שווי המכירה המתייחס לזכות זו לבין מלוא שווי המכירה, ובהתאם לכך ייוחסו גם הניכויים והתוספות. 

      (א2) הסכומים הנקובים בסעיף זה יתואמו בתחילת כל שנת מס לפי שיעור עליית המדד, לעומת המדד שפורסם לאחרונה לפני יום י"ט בטבת התשע"ד (1 בינואר 2013) ויעוגלו ל-1,000 השקלים החדשים הקרובים. 

      (ב) פטור לפי סעיף זה לא יינתן למוכר אחד יותר מפעם אחת.


      בברכה,

      לילך עתני, עו"ד
      מנהלת פורום נדלן ודיני מקרקעין

      בית אמריקה, שדרות שאול המלך 35, תל אביב
      טל': 03-6091011; מייל: lothnay@gmail.com


      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

      • 1,986,000 או 3030000
        גיל | 16/05/2019 10:20

        האם סכום השווי של הדירה הראשונה ושל הדירה הנוספת, יחד, לא עלה על 1,986,000 שקלים חדשים או 3030000 ?? לא כל כך ברור - תודה על ההספר 

        האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
        מסך מלא השב

        • הבהרה
          לילך עתני, עו"ד ונוטריון | 16/05/2019 12:22

          אם שווי 2 הדירות עד 1,986,000 ניתן לקבל פטור מלא במכירתן.

          מעל שווי זה ואם שווי הדירות הוא עד 3,030,000 ניתן לקבל פטור חלקי בלבד לגבי הדירה הראשונה.

          בברכה,

          לילך עתני, עו"ד
          מנהלת פורום נדלן ודיני מקרקעין

          בית אמריקה, שדרות שאול המלך 35, תל אביב
          טל': 03-6091011; מייל: lothnay@gmail.com


          האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
          מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום דיני ביטוח 24/07/2019 | 11:46 הפסקת עבודה, ביטוח ופיברומיאלגיה - ... שלום לך שרון,למרבה הצער, לא מעט אנשים נאלצים להפחית את היקף העבודה ולעתים גם להפסיק לעבוד בכלל, ע...
  • פורום פלילי 24/07/2019 | 11:38 התחזות לחייל צה"ל שלום רבהאם המקרה הנ"ל נחשב עבירה פלילית?בחור שהשתמט משירות צבאי או שקיבל פטור מסיבה מוצדקת, מציג ...
  • פורום נדלן ודיני מקרקעין 24/07/2019 | 11:34 האם דירת ירושה נחשבת כדירה נוספת התשובה שנתת לגבי "אם ליורש זכויות שאינן עולות על 50% אינה נחשבת לדירה נוספת" האם הכוונה לצורך תשל...
  • פורום דיני תעבורה 24/07/2019 | 11:33 זכות קדימה להולך רגל שלום רב, בסעיף 67 (א1) לעניין זכות קדימה להולך רגל:"נוהג רכב המתקרב למעבר חצייה, יאט את רכבו אם ה...
  • פורום לימודי משפטים ומתמחים 24/07/2019 | 11:20 האם נדרש ממוצע ציונים 85 להתמחות במ... בס"ד נועה שלום, תחילה אפנה אותך למרכז קריירה ומשפט במוסד לימודייך - (יש שם טלפון ומיל) ...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק