אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

ציטוט מיצירות מוגנות

  • חומר לסדנה
    דנה | 07/03/2019 12:14

    שלום רב, אני מכינה חומר כתוב שיחולק למשתתפי סדנה.

    האם מותר להעתיק פסקאות מתוך ספרים או להשתמש בשירים בתוך החומר הכתוב?

    תודה!


    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • ציטוט מיצירות מוגנות
      עו"ד אפי אהרונוב | 12/03/2019 20:46

      שלום רב,

      ככלל, אין להעתיק חומרים ללא רשות.

      יחד עם זאת, סעיף 19 לחוק זכות יוצרים נקבע כי שימוש למטרות שונות ובכללן "הבאת מובאות" הוא שימוש הוגן אשר מותר אף ללא הרשאה. ואולם, אין המדובר בהגנה אוטומטית החלה בכל מקרה, אלא יש לבחון את הדברים בכל מקרה לגופו ובהתאם לקריטריונים שונים שקבע המחוקק. בלשון החוק:

       "....(ב)  לצורך בחינה של הוגנות השימוש ביצירה לעניין סעיף זה, יישקלו, בין השאר, כל אלה: 

      (1)   מטרת השימוש ואופיו; 

      (2)   אופי היצירה שבה נעשה השימוש; 

      (3)   היקף השימוש, מבחינה איכותית וכמותית, ביחס ליצירה בשלמותה; 

      (4)   השפעת השימוש על ערכה של היצירה ועל השוק הפוטנציאלי שלה".

      לכן, יש לבחון את הדברים באופן פרטני על מנת לחוות דעה. על דרך ההכללה ומבלי לבחון את הדברים לגופם - הרי שככל שמדובר בציטוט קטעים רבים ומשמעותיים ובניית סדנה, מתגבר החשש כי אין המדובר רק ב"הבאת מובאות" אלא בפעולה רחבה יותר ועל כן ראוי להימנע ממנה, ככל שלא ניתנו אישורים פרטניים (כאמור - זאת על דרך ההכללה).  







      בברכה, 

      אפי אהרונוב, עו"ד
      מנהל פורום זכויות יוצרים

      בצלאל 1, בית יעקב, רמת גן
      טל':03-5057171; מייל: info@ea-law.co.il

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום פלילי 03/07/2020 | 21:42 תקיפה שלום, השכנה מנסה ליצור פרובקציות בלהפליל אותי. טענה במשטרה שתקפתי אותה ושהיא בהריון והגישה תלונה...
  • פורום ביטוח לאומי 03/07/2020 | 20:04 מכרתי דירה מירושה יש לי זכות להבטחת... אין לי בית אני גרה בשכירותאני מכרתי את הבית של אמי ז"ל לפני כנפטרה לפני שנתייםהכסף ישב בחשבון ועכ...
  • פורום דיני מיסים 03/07/2020 | 19:48 חודש עבודה בודד בעקרון על כל עבודה נוספת צריך לעשות תאום מס. אולם לפי השאלה לא מדובר בשני מקומות עבודה בו זמ...
  • פורום עורכי דין 03/07/2020 | 19:30 שירות ניהול מוניטין לעורך דין שלום, שואל בשביל חבר עורך דין,מישהו מכיר שירות ניהול מוניטין לעורך דין ואם כן, כמה צריך לעלות שיר...
  • פורום בתי משפט 03/07/2020 | 17:21 לץ -פסיקה תודה !!! ומה לגבי פסיקה שתאפשר לתקן באופן ובמטרה שתעקף שאלת סמכות? פסיקה במשפחה או אפילו בהליך אז...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק