אתר הפורומים המשפטיים יש לך שאלה משפטית? קבל תשובה מעורך דין

זכות יוצרים בתמונה

  • צילום של תמונה מספר
    קובי | 06/11/2018 16:28

    אני רוצה להוציא ספר במהדורה דיגיטלית. אני רוצה להשתמש  בציור של צייר שמת לפני 100 שנים. הבנתי שברגע שחלפו 70 שנים מיום מותו היצירה כבר לא מוגנת בזכויות יוצרים.
    האם הצילום שלקחתי מספר של ציורי אומנות עלולה להיות לי בעיה מול בעל הזכויות הספר?

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    מסך מלא השב

    • זכות יוצרים בתמונה
      עו"ד אפי אהרונוב | 12/11/2018 17:38

      קובי שלום,

      לא ניתן לתת יעוץ משפטי פרטני במסגרת הפורום - וודאי לא "תעודת הכשר", מה גם שיש לבחון את מלוא הפרטים הרלוונטיים על מנת לתת תשובה מדויקת.

      ככלל, זכות יוצרים ביצירה פוקעת 70 שנה לאחר מות היוצר. ואולם - זאת ביחס ליצירה המקורית. באם מדובר בצילום של היצירה המקורית אזי לדעתי האישית יתכן והוא יהיה מוגן אף לאחר מכן ועל כן יש לבדוק את העניין פרטנית. עוד אציין כי באשר ליצירת צילום ישנה הרי שתקופת הזכות ומועד תחילתה שונה - וגם את זה יש לבדוק פרטנית.  

      בברכה, 

      אפי אהרונוב, עו"ד
      מנהל פורום זכויות יוצרים

      בצלאל 1, בית יעקב, רמת גן
      טל':03-5057171; מייל: info@ea-law.co.il

      האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
      מסך מלא השב

      • תודה- ועוד כמה פרטים
        קובי | 12/11/2018 19:45

        אלו הפרטים המלאים:
        לצורך עיצוב של כריכה לספר שאני עומד להוציא לאור, אני רוצה שמעצב הכריכה יעשה שימוש בציור של אֶגון שילֶה - צייר אוסטרי שנפטר בשנת 1918.

        לשם כך יהיה עליו לסרוק תצלום של אותו ציור, המופיע במהדורה העברית של ספר שיצא לאור בשנת 1999 בהוצאת "ספרי" תחת השם "אגון שילה, 1918-1890: נפשו הלילית של האמן". במקור פורסם הספר בגרמנית ויצא לאור אף הוא בשנת 1999 בהוצאת Benedikt Taschen Verlag.

        חשוב לציין כי הספר ממנו אני רוצה לקחת את התצלום של הציור הינו ספר עיון בנושא אומנות, והתצלום פשוט מציג את הציור כמו שהוא, כבסיס לדיון האומנותי בו, מבלי לשנות בו או להוסיף לו דבר.

        האם תוכל לומר מה הדין במקרה זה? אני מניח שכשם שסעיף 38 של חוק זכויות היוצרים תשס"ח-2007 דן במקרה של יצירה, יש סעיף כלשהו בחוק הדן במקרה של צילום של יצירה. ואם לא, האין המשמעות היא כי אין כל איסור?

        בתודה מראש.

        האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
        מסך מלא השב

        • זכות יוצרים בתמונה
          עו"ד אפי אהרונוב | 13/11/2018 12:33

          קובי שלום,

          כפי שכתבתי בהודעה הקודמת - אין באפשרותנו לתת יעוץ משפטי פרטני ולהתייחס לשאלות פרטניות - במסגרת הפורום (המיועד לשאלות עקרוניות). התייחסות כזו עשויה להוות בעיה אתית.

          באשר לשאלה העקרונית - החוק מספק הגנה גם ל"יצירה נגזרת" שהיא יצירה הנגזרת מיצירה אחרת (ראה סעיף 11(6) לחוק) ובמקרה כזה שאלת תקופת הזכות עשויה להיות מורכבת יותר מאשר במצב בו בוחנים רק את יצירת המקור. 

          בברכה, 

          אפי אהרונוב, עו"ד
          מנהל פורום זכויות יוצרים

          בצלאל 1, בית יעקב, רמת גן
          טל':03-5057171; מייל: info@ea-law.co.il

          האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
          מסך מלא השב

קבל עכשיו ייעוץ משפטי אישי
     

לייעוץ ראשוני טלפוני חייג: 077-9973868
ליעוץ אישי עם עו"ד
 
 
 
הודעות אחרונות
  • פורום הוצאה לפועל 22/03/2019 | 23:43 עיקול חשבון לאישה נוכחית שלום. אני נשוי בשנית וקיים אצלי חוב מזונות. האם ניתן לעקל את חשבונה של האישה הנוכחית??
  • פורום ביטוח לאומי 22/03/2019 | 21:14 שאלה אני מקבל קצבת נכות בגין פוסט טראומה כ20שנה לפני 10 חודשים קיבלתי אירוע מוחי בצד ימין ואני משותק ר...
  • פורום דיני עבודה 22/03/2019 | 17:19 שעות עבודה שעות העבודה שסגרתי עם המעסיק הם 8:00 - 16:00, ימים א-ה. א. האם אני זכאית להפסקה? אם כן כמה ז...
  • פורום נדלן ודיני מקרקעין 22/03/2019 | 16:37 מס רכישה ברשותי דירה למגורים ודירה להשקעה, נניח אני רוצה לשדרג את דירת המגורים למכור את הקודמת ולרכוש חד...
  • פורום דיני חוזים 22/03/2019 | 16:16 אדם ללא כשירות נפשית חתם על מסמך, א... ככול והאדם הינו בלתי כשיר בזמן החתימה, ויש להוכיח זאת באמצעות חוות דעת רפואית, אפשר לבקש סעד הצהר...
כניסה לפורומים המשפטיים
© כל הזכויות שמורות לעו"ד אדי סוברי, אתר הפורומים המשפטיים.
סקייטק