מתוך: פורום דיני עבודה
 
 • הודעות שוטפות
 • ערך יום חופשה. הרעת תנאי עבודה?
  שמעון | 19/04/2017 08:38

  בוקר טוב
  אני עובד כמאבטח מספר שנים.עד לפני כשלושה חודשים כל פעם כשביקשתי יום חופש בתשלום קיבלתי שכר עבור אותו היום בסך של 8 שעות עבודה.בחודשים האחרונים שמתי לב שערך יום החופש צנח משמעותית (ערכו של יום החופש הוא כ- 77% מערכם של 8 שעות עבודה).כשביררתי עם המעסיק,התברר שהוא צודק! שחישוב ערך של יום חופש בתשלום הוא הממוצע של שלושה חודשים מחולק ב-90,כשהממוצע לא כולל שעות נוספות ונסיעות (בקיצור,לפחות לגביי,שכר מינימום).יש לי שתי שאלות:
  1) איך מסתדרת הסתירה בכך שמטרת החופש היא ,שהעובד יצא לחופש וינוח ולא יצטרך לדאוג לפרנסתו,שכן משכורתו מובטחת.וזה קריטי ביותר לעובדים שנאלצים לצאת לחופש ארוכה בחגים בהם מקום עבודתם סגור.שכן משכורתם נפגעת קריטית! הן בגלל שהשכר המחושב הוא שכר בסיס והן שגם משכר זה מופחת כ-23% ?
  2) גם אם התשובה שזה החוק,האם מהעובדה שעד לפני שלושה חודשים קיבלתי ערך יום חופש ע״פ 8 שעות עבודה והיום אני מקבל פחות (כ-50 ש״ח פחות עבור כל יום!!) נחשב כהרעת תנאים?

  האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
   
  • ערך יום חופשה
   עו"ד עדי אורן-פריאנטי | 24/04/2017 12:57

   שמעון יש הבדל בין צבירת יום חופשה לעובד שעתי לבין ערך יום חופשה . ערך יום חופשה צריך להיות בהתאם לשכר הרגיל של עובד. ונכון לא תשלום נסיעות שעות נוספות וכו'. אלא לפי שכר רגיל על שעות עבודה רגילות בלבד. סעיף 10 לחוק חופשה שנתית קובע כי דמי החופשה אשר ישולמו לעובד, יהיו בסכום השווה לשכרו הרגיל, (למעט כיסוי הוצאות מיוחדות שאינן קיימות בעת החופשה), כפול מס' ימי החופשה. השכר הרגיל של עובד שעתי / יומי הינו שכר העבודה היומי הממוצע היוצא מחלוקת שכר רבע השנה שקדמה לחופשה ב-90, או חלוקת רבע השנה של העבודה המלאה ביותר ב-12 החודשים שקדמו לחופשה ב-90, הכל לפי בחירת העובד. מקווה שתשובתי מובנת. 

   בברכה, 

   עדי אורן פריאנטי, עו"ד
   מנהלת פורום דיני עבודה

   שדרות ירושלים 18, אשדוד.
   טל': 08-8671200; מייל: lawadio@gmail.com

   האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
    
   • תגובת המשך
    שמעון | 24/04/2017 16:05

    תודה לך על המענה,אך כתבתי את תשובתך בשאלתי,לכן אחדד.בשלושה חודשים יש כ-90 יום,אך בפועל יש רק 78 ימי עבודה לכל היותר (שבתות ועוד).כתוצאה מכך ערכו של יום חופשה הוא הרבה פחות (כ-23% ) מיום עבודה רגיל בן 8 שעות (ללא שעות נוספות וללא נסיעות ועוד).אז איך מציינים שהעובד מקבל את שכרו הרגיל.למשל אני כמאבטח מקבל עבור יום רגיל שכר מינימום של 8x28.5=228 ₪.אך יום חופשה ערכו רק 177 ₪. היכן השכר הרגיל?
    יש לציין שאני עובד יותר מ-10 שנים בחברה,רק לפני כ-3 חודשים התחילו לשלם לפי הממוצע.לפני כן תמיד שילמו לפי ערך של 8 שעות,לכן שאלתי היא האם יש הרעת תנאים?

    האמור לעיל לא בא במקום ייעוץ משפטי ולא מהווה לו תחליף. ההסתמכות על המידע באחריות המשתמש בלבד!
     
* משתמש רגיל מופיע בכתום רגיל
** משתמש בכיר מופיע בכתום דגוש